• DOLAR
  %0,12
 • EURO
  %0,13
 • ALTIN
  %-0,03
 • BIST
  %1,18
BOĞAZLIYAN MYO’DAN BİR PROJE DAHA

BOĞAZLIYAN MYO’DAN BİR PROJE DAHA

Boğazlıyan Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlilerinin TÜBİTAK-1001 Projesi desteklendi.

Boğazlıyan Meslek Yüksekokulu Öğretim görevlileri, aynı zamanda UZEM Müdür Yardımcıları Öğr. Gör. Dr. Tolga Hayıt ve Öğr. Gör. Hüseyin Harmancı’nın araştırmacılığını üstlendikleri proje kapsamında buğdayın en önemli doğal düşmanı olan süne zararlısının modern yapay zekâ yöntemlerinden biri olan derin öğrenme ile takibi yapılarak ülke ve çiftçilere faydalı bir sistemin üretilmesi hedefleniyor.

Boğazlıyan Meslek Yüksekokulu Öğretim görevlilerinin TÜBİTAK-1001 Projesi desteklendi.

Yürütücülüğünü Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü uzmanlarından Dr. Numan Babaroğlu’nun yaptığı, Boğazlıyan Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlileri, aynı zamanda UZEM Müdür Yardımcıları Öğr. Gör. Dr. Tolga Hayıt ve Öğr. Gör. Hüseyin Harmancı’nın araştırmacılığını üstlendikleri TÜBİTAK-1001 Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında “Eurygaster spp. (Scutelleridae: Hemiptera)’nin Uzaktan Görüntüleme Sisteminin Geliştirilmesi ve Süne Tahmin Uyarı Sistemi’ne Entegrasyonu” adlı proje TÜBİTAK tarafından desteklendi.

Proje araştırmacılarından Öğr. Gör. Dr. Tolga Hayıt, yaptığı açıklamada, “Buğday stratejik bir ürün olup, insan ve hayvan beslenmesi için önemli bir besin kaynağıdır. Projemiz kapsamında buğdayın en önemli doğal düşmanı olan süne zararlısının modern yapay zekâ yöntemlerinden biri olan derin öğrenme ile takibini yaparak ülkemize ve çiftçilerimize faydalı bir sistem üretmek istiyoruz” dedi.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ ise, TÜBİTAK projelerinin kabul edilmesinden dolayı akademisyenleri tebrik ettiği açıklamasında şunları söyledi.

“Üniversite olarak bilimsel çalışmalara ve TÜBİTAK projelerine büyük önem veriyoruz. Sunmuş oldukları projeleri TÜBİTAK tarafından kabul edilen araştırmacı akademisyenlerimizi ve Boğazlıyan Meslek Yüksek Okulu idarecilerimizi tebrik ediyorum. Akademisyenlerimizin daha nice önemli projelere imza atacaklarına olan inancımı ifade ederek, başarılarının devamını temenni ediyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM