• DOLAR
  %-0,08
 • EURO
  %0,31
 • ALTIN
  %0,14
 • BIST
  %-0,65
BOĞAZLIYAN PATATES’İ SEVDİ

BOĞAZLIYAN PATATES’İ SEVDİ

Yerli ve Milli tohumlarla ekimi gerçekleştirilen patatesi Boğazlıyan sevdi.

Yerli ve milli tohumlarla üretim yapılması için yoğun çalışmalar yürüten Tarım ve Orman Yozgat İl Müdürlüğü, Niğde Patates Araştırma Enstitüsünce geliştirilerek tescil edilmiş olan 10 çeşitten 7’sinin dikimini Boğazlıyan’da yaptı. Patatesin üretim ve pazarlamaya dönüştürülmesi halinde Yozgat Ülkemizin önemli bir patates üretim merkezi olabilecek.

Boğazlıyan’da ‘Yerli ve Milli Patates Tarla Günü’ etkinliği düzenlendi.

Boğazlıyan Kaymakamı Recep Aydın, Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak, İlçe Müdürleri ve teknik personeller ile Boğazlıyan Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Demiroğlu ve çiftçilerin katıldığı programda, 2021 üretim sezonunda gerçekleştirilen demonstrasyon çalışmasında yerli ve milli patates çeşitleri hakkında bilgiler verildi. Daha sonra yerli çeşit patateslerin hasadı yapıldı.

Hasat edilen ürünü inceleyen Boğazlıyan Kaymakamı Recep Aydın, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünü böyle bir çalışma yaptıkları için teşekkür ettiği konuşmasında; “Öncelikle yerli ve milli tohumluklarla üretim yapılması çok güzel. Burada 7 çeşit yerli patatesin üretiminin yapıldığını gördük. Bu yerli tohumlukları üreten Niğde Patates araştırma Enstitümüze kutluyorum. Ümit ediyorum ki yakın zamanda tüm patates üreticilerimiz tamamen bu yerli ve milli tohumlarımızı kullanırlar. Boğazlıyan İlçemiz patates üretimi ve pazarlanması konusunda daha iyi yerlere gelir” dedi.

Niğde Patates Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak ise, “Enstitümüz, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet göstermektedir. 2005 yılında patates ıslah çalışmalarına başladık. Ülkemizde patates üretiminde yabancı çeşitler kullanılmaktaydı. Ancak Enstitümüz tarafından yapılan çalışmalar neticesinde bugüne kadar 10 patates çeşidi tescil edildi. Bu çeşitlerin isimleri, Fatih – Onaran 2015– Nahita – Ünlenen – Nam – Çağlı –Leventbey – Muratbey – Niğşah ve Saruhan’dır. İl Müdürlüklerimiz ve çiftçilerimizle yapılan deneme ekimlerinde bu yerli çeşitlerimizden çok güzel sonuçlar aldık. Çiftçilerimiz tarafından verim ve kalite yönüyle benimsemişlerdir” açıklamasında bulundu.

Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya da yaptığı açıklamada, “İl Müdürlüğü olarak İlimizde yerli ve milli tohumlarla üretim yapılması için yoğun çalışmalar yürütmekteyiz. Niğde Patates Araştırma Enstitüsünce geliştirilerek tescil edilmiş olan 10 çeşitten 7’sinin dikimini yaparak Boğazlıyan çiftçilerimize ve kamuoyuna tanıtmak istedik. Tüm bakımları İl Müdürlüğümüz teknik personeli kontrolünde üreticimiz tarafından yapılmıştır. Şimdi bu yerli ve milli çeşitlerimizin hasatlarını gerçekleştiriyoruz” dedi.

Özkaya, “İlimiz patates üretiminde yaklaşık 50 Bin Ton üretimle Ülke çapında 20 sıradadır. Dileğimiz patates üretimi konusunda İlimizin çok daha iyi bir yere gelmesidir. İlimizde ve şuan bulunduğumuz Boğazlıyan İlçemizde çok önemli miktarda bir sulanabilen arazilerimiz mevcuttur. İlimiz, patatesin Ülkemizin en fazla üretim, depolama ve pazarlamasının yapıldığı Niğde – Nevşehir yöresine çok yakın bir yerdedir. Buda üretilen ürünlerin ülkenin her yerine nakliyesinde avantaj oluşturmaktadır. Bu fırsatı patateste üretim ve pazarlamaya dönüştürebilirsek İlimiz, Ülkemizin önemli bir patates üretim merkezi olabilir. Yaptığımız bu tarla günü ve çalışmalarımızla da bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM