• DOLAR
  %0,55
 • EURO
  %-1,06
 • ALTIN
  %-1,09
 • BIST
  %-0,41
BOĞAZLIYAN RİSK ALMAYI SEVİYOR

BOĞAZLIYAN RİSK ALMAYI SEVİYOR

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yerel kalkınmanın önemine dikkat çekerek; “Boğazlıyan’da Organize Sanayi Bölgesi başlamış durumda. Risk alamayan kazanamaz, o riski alan nereyi gördük, Boğazlıyan’ı gördük. Boğazlıyan’ın genç ve vizyoner Belediye Başkanı Gökhan Coşar, ilçesi için müthiş heyecanlı projeleri var.” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay; Yozgat ile ilgili “yerelden kalkınma modelini” anlattı.

Yozgat’ın ekonomik anlamda gelişmeye ihtiyacı olan ilçeleri olduğunu aktaran Oktay, “Bunları ayağa kaldıramazsak Yozgat’ın ilerleme şansı olmaz. Boğazlıyan’da Organize Sanayi Bölgesi başlamış durumda. Kayseri ile 5. bölgede yer alıyor. Burası çok hızlı bir şekilde dolacak. Müthiş bir istihdam oluşturacak. Şu anda buraya çok ciddi şekilde talep var” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, internet üzerinden canlı yayın yapan programda, Yozgat’ın gelişmesi ve yerelden kalkınmaya yönelik projeleri anlattı.

Memleketi Yozgat’ın gelişmesi ve yerelden kalkınmaya yönelik projelerini vurgulayan Oktay, yerelden kalkınmada sadece il merkezi değil, ilçe merkezleri, beldeleri ve köylerinde kalkınmasını vurgulayarak, yerelden kalkınma Yozgat’ta başarıldığı zaman bunun ekonomik boyutta gelişmekte olan iller açısından da bir rol modele dönüşeceğine dikkat çekti.

“BOĞAZLIYAN BU RİSKİ GÖZE ALDI”

Konuşmasının bir bölümünde Boğazlıyan’a da değinen hemşerimiz Oktay, “Boğazlıyan’da Belediye Başkanımız Gökhan Coşar, müthiş heyecanlı, muhteşem. Oturup konuştuğunuzda 10-15 dakikada 50 tane projeyi konuşuyorsunuz ve kendisine iki saat üç saat anlatmak zorunda değilsiniz. Tak, tak, tak.. Halk tabirinde bir deyim vardır leb demeden leblebiyi anlıyor kendi insanı kendi bölgesi için çok heyecanlı” dedi.

Devletin belirli alanlarda yapmak zorunda olduğu görevlerinin de bulunduğunu da kaydeden Oktay, “Devlet, güvenlik, eğitim, sağlık, adalet hizmetlerini yerine getirmek zorunda, altyapıyı getirmek zorunda. Sonrasında yatırımı artık devletin gelip de fabrika kurma diye bir şey yok. Kamusuyla, özeliyle, sivil toplum örgütleriyle yatırıma odaklanılmalı. Kendisi yatırıma odaklanmalı, esnafı, iş insanlığına, iş insanı yatırıma odaklanmalı” dedi.

Oktay, Yozgat, Yerköy, Şefaatli arasında bulunan Yozgat Organize Sanayi Bölgesi’nin yüzde 90 doluluğa ulaştığına değinerek, “Yozgat’ın diğer tarafından Sorgun ile bütünleşecek şekilde Bozok Organize Sanayi Bölgesi yer alıyor. Derdimiz Yozgat’ı her iki taraftan saracak yatırım, istihdam, gençlerimizin, kadınlarımızın, insanların iş bulabileceği yerler oluşturmak. Bura ile alakalı çalışma başladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız ‘sonuna kadar destek vereceğiz” açıklamasında bulundu.

“BOĞAZLIYAN’IN RİSKİ YATIRIMA DÖNÜŞTÜ”

Bozok Organize Sanayi Bölgesinde çalışmaların başladığını da aktaran Oktay, “Burayı cazibe merkezine dönüştürmek lazım. Çandır, Yenifakılı, Aydıncık, Çekerek, Kadışehri, Yozgat’ın ekonomik anlamda gelişmeye ihtiyacı olan ilçeler. Bunları kaldırmamız lazım. Bunları ayağa kaldıramazsak Yozgat’ı ilerle şansı olmaz. Boğazlıyan’da Organize Sanayi Bölgesi başlamış durumda. Kayseri ile 5. bölgede yer alıyor. Burası çok hızlı bir şekilde dolacak. Müthiş bir istihdam oluşturacak. Şu anda buraya çok ciddi şekilde talep var. Dolayısıyla Yenifakılı ve Çandır’ın istihdam sorununu çözmüş olacak. Belki Çayıralan’a katkısı olacaktır” şeklinde konuştu.

“Havalimanı ve hızlı tren ile birlikte yeni yatırımcıyı mutlu ettiğiniz zaman, yatırımcı için Boğazlıyan ve Bozok Organize Sanayi Bölgesi’nin cazibe merkezi olacak” diyen Oktay, şunları dile getirdi.

“Havalimanı inşaatı devam ediyor. Altyapısı yüzde 70 oranında tamamlanmış durumda, üstyapısı programa alındı. Bu bölgede Hayvan Borsası da yer alıyor.

İlçelerimiz kendini geliştirecek fırsatlarını öne çıkarması gerekir. Çayıralan ve Akdağmadeni ilçelerinin de ormancılık alanında geliştirmesi gerekir. Çekerek ilçesinde Süreyya Bey Barajı’nın bulunuyor. Baraj fırsata dönüşmeye başladı, lavanta adası, lavantayla birlikte arıcılık gelişecek. Trüf mantarı yetiştiriciliği olacak. Rafting parkuru yapılıyor.

Kadışehri’nde meyve bahçesinin geliştirilmesi gerekiyor. Bunu yereldeki insanımızın kazanacağı şekilde geliştirmemiz gerekiyor. Sorgun, Saraykent ve Sarıkaya hamlarında insanları dinlendirebilirsiniz.”

Salgın dönemini düşünmek ve ona göre hareket edilmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Oktay, “Yurt dışında Saraykentli hemşehrimiz komşusunu alıp ilçesine getirebilir. Gelişirken ilçelerin bütünleşmesi gerekiyor. Organize sanayi bölgesine hammadde veya yarı mamul ürünler üretebilir. Bunun ne olduğuna yereldeki iş insanı yapacak. Belediye başkanı yapacak, kaymakam, vali bu işin içinde olacak, sivil toplum kuruluşları olacak. Organize sanayi bölgesi üzerinden kalkınmayı amaçlıyoruz. Bizde buğday, arpa, fasulye, nohut, mercimek var.

Bunlar son derece önemli ürünler. Burada iki amacımız olmalı, dönüm başına ürünü artırmak ve ürünü sadece buğday olarak satmamak lazım onu işlemek lazım. Bunun için de Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası bir araya gelmeli. Borsa üretsin, Ticaret ve Sanayi Odası da bunu işlemesi lazım. Bütün ilçelerin kendi özelinde yatırımlarını küçük boyutta da olsa yapabilmeli” ifadelerinde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM