• DOLAR
  %0,13
 • EURO
  %-0,63
 • ALTIN
  %-0,66
 • BIST
  %-0,59
BOĞAZLIYAN SANAYİ KENTİ OLACAK

BOĞAZLIYAN SANAYİ KENTİ OLACAK

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay; “Yozgat’ta sanayiciyi taçlandıracağız ve bunu hep birlikte yapacağız. Yozgat’ta yatırım yapan her firma Yozgatlıdır. Yozgat’ın parçasıdır.  Şehrimize Rusya’dan Azerbaycan yatırımlar geldi, gelmeye devam edecek. Yozgat’ta üretilen solunum cihazları ihtiyaç halinde nefes olacak. Ayrıca; Boğazlıyan Belediye Başkanımız ile Boğazlıyan da OSB’yi inşallah biz bu yıl ayağa kaldıracağız, burada ki yatırımcılarımız hazır. Boğazlıyan’ı bir ilçe OSB olarak düşünmeyiniz. İlmek, ilmek işlediğimiz konulardan birisi bu, yatırımcılar hazır” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Yozgat Organize Sanayi Bölgesinde 9 üretim tesisinin açılış ve temel atma törenine katıldı.

Açılış ve temel atma törenine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanı sıra, Vali Ziya Polat, Yozgat Milletvekilleri Yusuf Başer, Ethem Sedef, Savunma Sanayi Başkanı Yardımcısı İsmail Demir, Cumhurbaşkanlığı Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurul Üyesi ve 23. dönem Yozgat Milletvekili Osman Coşkun, eski Milletvekili Ertuğrul Soysal, TESKOMB Genel Başkanı Abdülkadir Akgül, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar ve vatandaşlar katıldı.                  Açılış töreninde konuşan Vali Ziya Polat, “Böyle bereketli bir açılışta olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Yozgat yatırımların en iyisini alıyor, alamaya da devam ediyor. Yapımı devam eden YHT ve Havalimanımız Yozgat’ımıza artı bir değer katacak. Bugün temel atma törenini yapacağımız 6 firma ve açılışını yapacağımız 3 firma ile yakın gelecekte yaklaşık 1000 kişinin üzerinde istihdam sağlayarak çok daha güçlü bir yapıya kavuşacağız. Sizlerin de desteği ile bundan sonraki çabalarımızla kurulacak olan yeni OSB’ler ile Yozgat’ı ekonomik anlamda üreten kalkınan bir hüviyete kavuşturmak ana hedeflerimiz arasında olacaktır. Buradan bütün yatırımcılarımızı Yozgat’a davet ediyor, onlara her türlü kolaylığı sağlayacağımızı taahhüt ediyorum. Yapılan bu yatırımlarımızın Yozgat’a hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise, “Yozgat’ta sanayiciyi taçlandıracağız ve bunu hep birlikte yapacağız” dedi.

Oktay, “Yozgat’ta yatarım yapan her firma Yozgatlıdır. Yozgat’ın parçasıdır.  Şehrimize Rusya’dan Azerbaycan yatırımlar geldi, gelmeye devam edecek. Yozgat’ta üretilen solunum cihazları ihtiyaç halinde nefes olacak. Yine aynı şekilde üretimi yapılan cerrahi maskelerde öyle olacak. Ulaşım, tarım gibi yatırımlar yerelden kalkınmayı gösterecek. 9 üretim tesisini Yozgat’ımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Yozgatlılara kavuşmanın bahtiyarlığını yaşıyorum. Bugün Yozgat’ta bir süredir hep birlikte ilmek ilmek dokuduğumuz, nakış gibi işlediğimiz, yerelden kalkınma çalışmasının meyvelerini aldığımız gündür. Hep birlikte daha iyiye daha güzele ilerleme tohumlarının hasat gününü yaşıyoruz. Ama bu sadece bir başlangıç. Bunu sadece ara bir başlangıç olarak kabul edeceğiz. Surda bir gedik açıldı. Yozgat OSB’de açılışını yapacağımız ve temelini atacağımız yatırımlar yarına daha umutla bakmak için önemli. Hayırlı mübarek olsun. Bütün Dünya’da ekonominin durduğu, sanayi çarklarının durduğu ve herkesin duran çarkların yeniden çalıştırmaya başlattığında biz Yozgat’ta başka bir noktadayız.

Biz sanayicimizin çarklarının durdurmamasına gayret gösterdik. Biz hiçbir yatırımımızı durdurmadık. Bu da o çalışmalarımızdan birisi. Pandemi sürecinde de aynı ciddiyetle çalıştık, yeni yatırımları yapmaya devam ettik. İlk görev geldiğimizde Yozgat ve Sorgun’da bütün kamu ve sivil toplum örgütleri ile bir araya geldik. Ama sadece kamu yatırımları ile kalkınma modeli değil, özel sektöründe Yozgat’ta yer alması lazım demiştik. Hep birlikte Ahitleştik. Ahdimiz Yozgat’ı daha fazla üretim ve istihdama kavuşturmaktı.

Yozgat’ta bunu yaparsak, bölgemizde yaparsak, 81 il de bunu yaparsak ancak o zaman amacımıza ulaşırız. Emeklerimizin meyvesini almaya başladık.  Bir Tedarik zinciri projesini başlatalım dedik. Yerelden kalkınma hedeflerimiz doğrultusunda birlikte hareket edeceğiz dedik. Öyle de olduk. Yeni valimiz de bu kalkınma hamlesindeki yerini alacaktır. Sadece yerelden kalkınma çalışmasına yoğunlaştık. İş birliği, güç birliği dedik. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz üç tesiste 700 kişi istihdam edilmekte. Temelini atacağımız tesislerde bu rakam 1895’e çıkacak. Bugün önümüze yeni bir hedef daha koyacağız. Yeni hedef öncelikle Yozgat OSB’de 5 bin kişiyi istihdam etmek.  Bu hedefe daha fazla ulaşmak zorundayız.

Onun için de siz işadamlarının burada olması önemli.  Asıl birlikteliğimiz sebebi, yeni yatırımları değerlendirmek, yeni istihdam alanları oluşturmak. İkinci hedefimizi Bozok ve Boğazlıyan OSB’lerin çok hızlı bir şekilde açılması. Bu benim en büyük hayalim. Bozok OSB’de asıl arzu ettiğimiz Çorum ile birleşerek Çorum’daki sanayicileri Yozgat’a çekebilmesi.  İki yıldır üstünde durduğumuz Boğazlıyan OSB. Burası Kayseri’den Yozgat’a giriş noktası. Mesafe çok az. Teşvikleri düşündüğümüzde Kayseri’deki yatırımcılar için cazibe merkezi.

Burayı bu yıl açacağız. Dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını ile mücadele ettik. Salgınla mücadelede pek çok gelişmiş ülke çaresiz kalırken biz hem sağlık altyapımızla hem işleyen tedarik zincirimizle hem de kamu güvenliği bakımından örnek bir yönetimle süreci göğüsledik. 125’ten fazla ülkeye tıbbi malzeme göndererek yardım elimizi uzattık. Önümüzdeki dönemde Yozgat’ta üretilen solunum cihazı ve cerrahi maskeler dış sevkiyatlarda yer alacak inşallah” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve beraberindeki heyet Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrikalarda incelemelerde bulundu. Daha sonra Oktay ve beraberindeki heyet Yozgat OSB’de sanayici ve iş insanları ile bir araya gelerek istişare toplantısı gerçekleştirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM