• DOLAR
  12,4032
  %0,28
 • EURO
  14,0104
  %0,01
 • ALTIN
  712,16
  %-0,10
 • BIST
  1.776
  %-2,35
Boğazlıyan Tarih Kokuyor

Boğazlıyan Tarih Kokuyor

Özler Yeraltı Şehri Turizme Açılıyor

İlçemiz Özler Köyü’nde bulunan 8 odalı yeraltı şehrinin turizme kazandırılması için çalışmalar devam ediyor. Yeraltı şehrinin turizm potansiyeline sahip Kapadokya-Ürgüp Formasyonu içerisinde yer alırken, 217 metre uzunluğa sahip yeraltı şehrinin erken Hıristiyanlık döneminde MS 300. yıllarda yapıldığı ve o tarihten beri barınma ve ibadet amaçlı kullanıldığı tespit edildi.

Ülkemiz mağara ve yeraltı kaynakları açısından Dünya’nın en zengin ülkelerinden birisi olurken, bu mağaralardan bir tanesi de ilçemizde bulunuyor.

Kapadokya bölgesi ile sınır olan Özler Köyü’ndeki 8 odası bulunan yeraltı şehrinin turizme kazandırılması için çalışmalar aralıksız sürüyor.

Kaymakam Davut Sinanoğlu, “Tarihi yer altı şehrinin turizme kazandırılması için çalışmalarımız sürüyor. Ülkemiz mağara ve yer altı kaynakları açısından dünyanın en zengin ülkelerinden birisi.  Arkeolog gözetiminde yürütülen çalışmalarda Özler Yeraltı Şehrinde bulunan 8 odanın ve koridorlarının temizliği yapılarak ziyaretçilerin kullanımına açılacak” dedi.

İlçemiz Özler Köyü sınırları içerisinde bulunan Özler Yeraltı Şehrinin turizme kazandırılması çalışmaları devam ediyor.

Boğazlıyan Kaymakamlığı’nın girişimleri ve Yozgat Müze Müdürlüğü koordinesinde Özler Yeraltı Şehri’nde temizlik çalışmaları başladı.

Yozgat Müze Müdürlüğü’nce görevlendirilen arkeolog gözetiminde yürütülen çalışmalarda Özler Yeraltı Şehrinde bulunan 8 odanın ve koridorlarının temizliği yapılarak ziyaretçilerin kullanımına açılması sağlanacak.

Özler Köyü’ndeki yer altı şehrinde incelemelerde bulunan İlçe Kaymakamı Davut Sinanoğlu “2013 yılında Kaymakamlığımızın girişimleriyle Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü, Karst ve Mağara Araştırmaları Birimi tarafından Özler Yeraltı Şehri incelenmiş olup, yeraltı şehrinin turizm potansiyeline sahip olduğu, Kapadokya-Ürgüp Formasyonu içerisinde yer aldığı ve turizme kazandırılması uygun görülmüştür” dedi.

217 metre uzunluğa sahip yeraltı şehrinin erken Hıristiyanlık dönemi olan MS 300. yıllarda yapıldığı ve o tarihten beri barınma ve ibadet amaçlı kullanıldığının tespit edildiğini ifade eden Kaymakam Sinanoğlu, mevcut güzelliklerin korunup, gelecek kuşaklara aktarılması gerektiğine dikkati çekti.

Sekiz odanın ve koridorlarının temizlenmesinin ardından aydınlatma sistemi ve çevre düzenlemesinin yapılacağını belirten Kaymakam Sinanoğlu “Kapadokya-Hattuşaş yol güzergahında bulunan Özler Yeraltı Şehri’nin açılmasıyla ilin diğer turizm değerleriyle birlikte bir destinasyon olarak katkı sağlayacaktır. Yaptığımız  bütün çalışmalara desteğini esirgemeyen Yozgat Valimiz Sayın Kemal Yurtnaç’a teşekkür ederim” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM