• DOLAR
  8,6525
  %0,29
 • EURO
  10,1524
  %0,35
 • ALTIN
  494,12
  %0,39
 • BIST
  1.391
  %0,37
BOĞAZLIYAN TARİH KOKUYOR

BOĞAZLIYAN TARİH KOKUYOR

İlçemiz Özler Köyü’nde bulunan 17 odalı yeraltı şehrinin turizme kazandırılması noktasında çalışmalar devam ediyor. Yeraltı şehrinin turizm potansiyeline sahip Kapadokya-Ürgüp Formasyonu içerisinde yer alırken, 217 metre uzunluğa sahip yeraltı şehrinin erken Hıristiyanlık döneminde MS 300. yıllarda yapıldığı ve o tarihten beri barınma ve ibadet amaçlı kullanıldığı tespit edildi. Yozgat Valisi Ziya Polat, beraberinde Boğazlıyan Kaymakamı Fatih Gülnar, Belediye Başkanı Gökhan Coşar ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Çiftçi ile birlikte tarihi yeraltı şehrinde incelemelerde bulundu.

                Ülkemiz mağara ve yeraltı kaynakları açısından Dünya’nın en zengin ülkelerinden birisi olurken, bu mağaralardan bir tanesi de ilçemizde bulunuyor.

Kapadokya bölgesi ile sınır olan Özler Köyü’ndeki 17 odası bulunan yeraltı şehrinin turizme kazandırılması gerektiği bildirildi.

2013 yılında Boğazlıyan Kaymakamlığı’nın girişimleriyle Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü, Karst ve Mağara Araştırmaları Birimi tarafından Özler Yeraltı Şehri yapılan incelemelerde, yeraltı şehrinin turizm potansiyeline sahip olduğu, Kapadokya-Ürgüp Formasyonu içerisinde yer aldığı ve turizme kazandırılması uygun görülmüştü.

217 metre uzunluğa sahip yeraltı şehrinin erken Hıristiyanlık dönemi olan MS 300. yıllarda yapıldığı ve o tarihten beri barınma ve ibadet amaçlı kullanıldığı tespit edilirken, mevcut güzelliklerin korunup, gelecek kuşaklara aktarılması gerektiğine işaret edilmişti.

Kapadokya-Hattuşaş yol güzergahında bulunan Özler Yeraltı Şehri’nin açılmasıyla ilin diğer turizm değerleriyle birlikte bir destinasyon olarak katkı sağlayacak.

İlçemiz Özler Köyü sınırları içerisinde bulunan Özler Yeraltı Şehrinin turizme kazandırılması çalışmaları devam ediyor.

Yozgat Valisi Ziya Polat, beraberinde Boğazlıyan Kaymakamı Fatih Gülnar, Belediye Başkanı Gökhan Coşar ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Çiftçi ile birlikte tarihi yeraltı şehrinde incelemelerde bulundu.

Boğazlıyan Özler köyünde Yeraltı şehrini ziyaret ederek yapılabilecek çalışmalar ile ilgili görüş alışverişinde bulunan Vali Ziya Polat, milattan sonra 300’lü yıllarda yapıldığı, ibadet ve barınma amacıyla kullanıldığı tahmin edilen 17 odası ve tünellerin bulunduğu yeraltı şehrinde incelemelerde bulunarak ilgililerden bilgi aldı, burasının turizme kazandırılması gerektiğini ifade etti.

Vali Ziya Polat ve beraberindeki heyet daha sonra köy halkı ile bir süre sohbet edip taleplerini aldı. Heyete Köy Muhtarı İsmail Erciyes’te eşlik etti, köy hakkında bilgiler aktardı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM