• DOLAR
  8,6482
  %0,24
 • EURO
  10,1591
  %0,41
 • ALTIN
  494,25
  %0,42
 • BIST
  1.399
  %0,94
BOĞAZLIYAN’A CAN VERECEK

BOĞAZLIYAN’A CAN VERECEK

Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar’ın tarıma desteği sürüyor. 220 milyon liralık yatırımla kapalı devre sulama sistemi hayata geçiriliyor. Yerelden kalkınma hedefiyle çalışmalarını artıran Başkan Coşar, tarımın lokomotifi olan Boğazlıyan’da önemli bir yatırımın daha altına imza atıyor.

Boğazlıyan’ın can damarı olan ve 1978 yılında yapılan Uzunlu Barajının kapalı basınçlı sistemle birlikte 80 bin dekar tarım arazisi sulanacak.

Belediye Başkanı Gökhan Coşar ve Devlet Su İşleri Kayseri Bölge Müdürü Okan Bal, yapımı devam eden kapalı sistem boru döşeme çalışmalarını yerinde inceledi, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

“Uzunlu Barajı kapalı sisteminin Boğazlıyan’ımıza ve alın terini toprağın bereketiyle buluşturan tüm çiftçilerimize hayırlı uğurlu olsun” dileğiyle sözlerine başlayan Belediye Başkanı Gökhan Coşar, Uzunlu Barajı Basınçlı Sulama Sistemi yatırımının uzun yıllardan beri ilçeye yapılan en büyük yatırımlardan birisi olduğunu vurguladı.

Devlet Su İşleri Kayseri Bölge Müdürü Okan Bal ise, suyun ve tasarrufun öneminin artmasıyla DSİ Genel Müdürlüğü’nün sulama sistemlerini basınçlı boru ile dizayn etmeye başladığını belirtti, 220 milyon lira olan projenin tamamlandığında 80 bin dekar arazi kapalı sistemle suya kavuşacağını ve 3 yılda tamamlanacağını söyledi.

Boğazlıyan Uzunlu Barajı Kapalı Basınçlı Sistemle 80 Bin Dekar Araziyi Sulayacak.

Belediye Başkanı Gökhan Coşar ve Devlet Su İşleri Kayseri Bölge Müdürü Okan Bal, kapalı sistem boru döşeme çalışmalarını yerinde inceledi.

Kapalı sistem boru döşeme çalışmalarını yerinde inceleyen DSİ Kayseri Bölge Müdürü Okan Bal, yaptığı açıklamada, barajın yapıldığı dönemlerde sulama sisteminin kanal sistemine göre dizayn edildiğini hatırlatarak, yeni projeyle birlikte Boğazlıyan ve çevresinde kapalı basınçlı sistem ile 80 bin dekar tarım arazisinin sulanacağını kaydetti.

Suyun ve tasarrufun öneminin artmasıyla DSİ Genel Müdürlüğü’nün sulama sistemlerini basınçlı boru ile dizayn etmeye başladığını ifade eden Bal, “Bu sisteme ilave olarak ön yüklemeli sayaç ile birlikte yaklaşık yüzde 40 su tasarrufu sağlanacak. Bu proje özelinde arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme çalışmalarını tamamladık. Bu da çiftçimize gelir getirici manada önemli katkı sağlayacak. İhale bedeli yaklaşık 220 milyon lira olan proje tamamlandığında 80 bin dekar arazi kapalı sistemle sulanacak. 2020 Eylül ayında başlayan çalışma 3 yılda tamamlanacak” ifadelerini kullandı.

Basınçlı Sulama Sistemi yatırımının uzun yıllardan beri Boğazlıyan’a yapılan en büyük yatırımlardan biri olduğuna vurgu yapan Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar ise projenin 3 yılda tamamlanacağını aktardı.

Önümüzdeki yıl belli bir kısmının devreye gireceğini ve sulama yapılacağını belirten Başkan Coşar, “Ülkemizde ve dünyada tarımsal üretimde bir daralma var. Böyle bir sistemle üretimin artacağını, çiftçimizin daha çok kazanacağını düşünüyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay Bey’e, milletvekillerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Proje tamamlandığında ilçe ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır” açıklamasında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM