• DOLAR
  12,4032
  %0,28
 • EURO
  14,0104
  %0,01
 • ALTIN
  712,16
  %-0,10
 • BIST
  1.776
  %-2,35
BOĞAZLIYAN’DA 2 BİN KİŞİYE BİR ZİNCİR MARKET DÜŞÜYOR

BOĞAZLIYAN’DA 2 BİN KİŞİYE BİR ZİNCİR MARKET DÜŞÜYOR

Boğazlıyan’da zincir marketlere karşı çıkan Boğazlıyan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sinan Yazılıtaş, “Yerel marketine ve küçük esnafına sahip çık. Paramız ilçemizde kalsın” mesajını verdi. Her gün bir yenisinin eklendiği zincir market sayısına tepki gösteren Yazılıtaş, “17 bin nüfuslu bir ilçede 9 zincir market olur mu? Yetkilileri göreve davet ederken, vatandaşlarımıza da duyarlılığa davet ediyoruz. Konu ile ilgili Boğazlıyan Kaymakamlığı ve Boğazlıyan Belediyesi’ni ekonominin temel taşı olan, ülke ve ilçe ekonomisine hem vergileri ile hem de istihdamı ile katkı sunan küçük esnafa bu konuda yardımcı olmalarını bekliyoruz” dedi.

YEREL ESNAFA SAHİP ÇIKILMALI

Her gün bir yenisinin eklendiği zincir market sayısı Boğazlıyan da 9’a çıkıyor. Zincir marketlerin dünyanın hiçbir yerinde bu kadar hızlı artmadığını vurgulayan Boğazlıyan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sinan Yazılıtaş; “Dünyanın hiçbir yerinde zincir marketlerin esnafı bitirecek bir hızda açılmasına izin verilmiyor. Esnafı AVM ve zincir marketlere karşı korumak hepimizin görevidir” dedi.

DUYARLILIĞA DAVET ETTİ

Başkan Yazılıtaş; her gün bir yenisinin eklendiği zincir market sayısına tepki göstererek, “17 bin nüfuslu bir ilçede 9 zincir market olur mu? Yetkilileri göreve davet ederken, vatandaşlarımıza da duyarlılığa davet ediyoruz. Konu ile ilgili gerek kaymakamlık ve gerekse belediyeyi, ekonominin temel taşı olan, ülke  ve ilçe ekonomisine hem vergileri ile hem de istihdamı ile katkı sunan esnafa bu konuda yardımcı olmasını bekliyoruz” diye konuştu.

YEREL ESNAFINA SAHİP ÇIK

“Bir ilçenin kapasitesi vardır” diyen Başkan Yazılıtaş, “Boğazlıyan artık kapasitesinin üzerine çıktı. Boğazlıyan’da şuanda 8, bir tanede hazırlıklarına başlanılan zincir marketle birlikte bu sayı 9’a çıkacak. Zincir marketler kendi aralarında da rekabet halinde. Açılan her yeni bir zincir market bir Boğazlıyan’da bir bir küçük esnafın kapanmasına neden oluyor. Boğazlıyan zincir markete doydu. Gülen insan sayısının çoğalmasını istiyorsak yerel esnafa yönelmeliyiz. İnsanlar yerel esnaftan alışveriş yapmalı. Kendi mahallesindeki bakkalına, manavına, kırtasiyecisine, beyaz eşya satıcısına, kasabına sahip çıkmalı. Okullarımız da yeni eğitim ve öğretim dönemi 9 Eylül pazartesi günü başlıyor. Okul ihtiyaçlarının kırtasiyelerden temin edilmesi esnafımıza can suyu katacak. Vatandaşlarımız yerel esnaflarımızdan alışveriş yaparsa inanıyorum ki; Boğazlıyan da gülen insan sayısı çok daha fazla olacak. İnsanlar çok daha mutlu olacak. Bunun için yerel esnafa sahip çıkılması gerekiyor” dedi.

PARAMIZ BİZDE KALSIN

Eğer vatandaşlarımız alışverişlerini yerel esnaf ve küçük marketlerden yaparsa Boğazlıyan’ın parasının yine Boğazlıyan da kalacağını söyleyen Başkan Yazılıtaş, “Biz göreve geldiğimizden beri bunu savunduk. Bunu da savunmaya devam edeceğiz. İnşallah bu çalışmamız Boğazlıyan da farkındalık yaratır” dedi.

Çoğu ülkelerde, kendi ulusal mağazalarını bile kolaylıkla ve istedikleri yerde açmalarına izin verilmediğini de sözlerine ekleyen Başkan Yazılıtaş, “Zincir marketler, istedikleri yerde ve kolaylıkla şube açarak mantar gibi çoğalıyor. Çoğu ülkeler kendi esnafını zincir marketlere karşı korurken bizim esnafımız her geçen gün marketlerin karşısında eriyip yok oluyor. Gerek Boğazlıyan Kaymakamlığı, gerekse Boğazlıyan Belediyesini ekonominin temel taşı olan, ülke ekonomisine hem vergileri ile hem de istihdamı ile katkı sunan esnafa bu konuda yardımcı olmasını bekliyoruz. Ayrıca vatandaşlarımızı da düğününde ve cenazesinde yanında bulunan küçük esnaftan alışverişlerini yapmalarını istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM