• DOLAR
  %0,01
 • EURO
  %0,22
 • ALTIN
  %-0,04
 • BIST
  %-5,29
BOĞAZLIYAN’DA ANADOLU KÜLTÜRÜ YAŞATILIYOR

BOĞAZLIYAN’DA ANADOLU KÜLTÜRÜ YAŞATILIYOR

Boğazlıyan’da Hicran Çelikadam, yüzlerce farklı üründen oluşan tarihi nitelikteki eşyaları müzeye dönüştürdü.

Gençlerin sosyal, kültürel, sanatsal alanda dolu dolu vakit geçirmelerini sağlamak amacıyla Konya Ovası Proje Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından “KOP Okuyor” programı kapsamında finanse edilen ve Boğazlıyan Kaymakamlığı tarafından yürütülen proje kapsamında Boğazlıyan’a kazandırılan Millet Kıraathanesi’nin bir odası müzeye çevirildi.

Günümüzde kaybolmaya yüz tutmuş kıraathane kültürünü yaşatacak olan mekanda, gençlerin kitap okuyup, hoş sohbetler edebileceğini ve internet hizmetinden de yararlanabileceği Boğazlıyan KOP Millet Kıraathanesi’nde Anadolu Kültürü yaşatılıyor.

Eski televizyonlardan halı ve kilimlere, eski sepetlerden helkelere ve tarım aletlerinden heybelere kadar yüzlerce parçanın bulunduğu ve tarihi nitelikteki eşyalara gözü gibi bakan Belediye Koordinatörü Hicran Çelikadam, yüzlerce eşya ile geçmişten günümüze Anadolu kültürünü yaşatıyor.

Hicran Çelikadam, yıllarca biriktirdiği ve unutulmaya yüz tutan tarihi nitelikteki eşyaları Millet Kıraathanesi’nde sergiliyor.

Teknoloji karşısında kaybolmaya yüz tutan eşyaları bir araya getirerek Millet Kıraathanesi’nin bir odasını müzeye çeviren Hicran Çelikadam, artık kullanılmayan eski eşyaları atmaya kıyamayınca odayı müzeye çevirerek burada sergilemeye başladı.

Antika eşya toplayan ve yüzlerce eşya ile geçmişten günümüze Anadolu kültürünü yaşatan Çelikadam, Osmanlı kültür ve medeniyetinin temsilciliği görevini üstlenen ve bu uğurda Millet Kıraathanesi’nin bir odasını müzeye çeviren Hicran Çelikadam, bir yandan vatandaşları maziye götürürken diğer yandan da müze ziyaretçi akınına da uğruyor.

Açıklamasında; yıllardır gecesini gündüzüne katarak Osmanlı kültürünün eşyalarını, eski tarihin örneklerini bir araya getirdiğini belirten Çelikadam, “Atalarımızın yadigarına sahip çıktık. Birçok tarihi eserimiz kayboldu. Kaybolmayanları bir araya getirerek bir müze oluşturdum. Artık bu eşyaları odaya büyük bir titizlik içerisinde dizdim. Ortaya çok güzel bir ambiyans ortaya çıktı.

Küçük yaşlardan itibaren tarihe, antikaya olan merakım nedeniyle bu işe başladım. Müzede; antika tarım aletleri, ev eşyaları, duvar halıları, dikiş makinası, yer kilimleri, eski televizyon ve radyolar ile eski sepetlerden helkelere ve tarım aletlerinden heybelere kadar yüzlerce parça bulunuyor” dedi.

Bu tür tarihi nitelikteki eşyaların manevi değerinin oldukça yüksek olduğunu ifade eden Çelikadam, vatandaşlara da bir çağrıda bulunarak, unutulmaya yüz tutan eşyaların atılmamasını istedi ve buraya getirilirse biz burada değerlendirelim. Gelecek nesillere bu değerleri anlatalım. Bu tür eşyaların manevi değeri çok yüksek” diye konuştu.

Çelikadam, hobisinin ise yaşamının sonuna kadar devam edeceğini sözlerine eklerken, desteklerinden dolayı Boğazlıyan Kaymakamı sayın Recep Aydın ve Boğazlıyan Belediye Başkanı sayın Gökhan Coşar’a da teşekkür etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM