• DOLAR
  %0,07
 • EURO
  %0,09
 • ALTIN
  %0,11
 • BIST
  %5,16
BOĞAZLIYAN’DA BEZELYE ÜRETİMİ

BOĞAZLIYAN’DA BEZELYE ÜRETİMİ

Boğazlıyan’ın verimli toprakları Bezelye ile buluşuyor.

Bozkırın iklim koşullarına uygun bezelye üretimi Boğazlıyan’la birlikte Yozgat merkez ve Sorgun ilçelerinde 4 köyde kuru Bezelye’nin deneme ekimleri yapıldı. Ekolojik şartlara uyum sağlaması durumunda ekiliş ve üretim alanlarının çoğaltılması planlanıyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju ÖZKAYA, “Baklagiller insan beslenmesinde önemli bir yer tutmaktadır. İl Müdürlüğü olarak baklagillerde üretim ve verimi artırmak amacıyla eğitim yayım ve demonstrasyon faaliyetleri yürütmekteyiz.

Bezelye, tarlada nohut ve mercimekte olduğu gibi iyice kuruduktan sonra biçilerek hasat edilmekte ve kuru olarak depolanmaktadır. Bu durum hem işçilikten, hem nakliyesinde hem de muhafaza ve depolanmasında çok önemli avantajlar sağlamaktadır” dedi.

Bozkırın iklim koşullarına uygun bezelye üretimi Boğazlıyan’la birlikte Yozgat merkez ve Sorgun ilçelerinde 4 köyde kuru Bezelye’nin deneme ekimleri yapıldı.

Deneme ekimlerinde Bakanlığa bağlı Adana Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünce geliştirilmiş olan Deren ve Irmak çeşitleri ekildi. Deneme ekimleri sulu ve kuru ortamlarda yapıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju ÖZKAYA, şu açıklamalarda bulundu.

“Baklagiller insan beslenmesinde önemli bir yer tutmaktadır. İl Müdürlüğü olarak baklagillerde üretim ve verimi artırmak amacıyla eğitim yayım ve demonstrasyon faaliyetleri yürütmekteyiz.

Bezelye Ülkemizde genelinde yeşil olarak yetiştirilerek yeşil olarak tüketilebilen yemeklik bir baklagildir. Yeşil olarak üretilerek tüketilmesi ise muhafaza ve nakliyede zorluklara yol açmaktadır. Yeşil bezelyenin muhafazası ancak soğuk zincir veya konserve şeklinde yapılabilmektedir.

Bu sorunların bertarafı ve yetiştirilmesinde kolaylık sağlamak amacıyla Bakanlığımıza bağlı Adana Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından Deren ve Irmak ismiyle 2 adet kuru bezelye çeşidi geliştirilerek tescil edilmiştir.

Yeni geliştiren kuru bezelyede muhafaza ve nakliye sorunları yoktur. Tarlada nohut ve mercimekte olduğu gibi iyice kuruduktan sonra biçilerek hasat edilmekte ve kuru olarak depolanmaktadır. Bu durum hem işçilikten, hem nakliyesinde hem de muhafaza ve depolanmasında çok önemli avantajlar sağlamaktadır.

Yaptığımız bu ekimlerle bu kuru bezelye çeşitlerinin İlimiz ekolojik şartlarında kuru ve sulu olarak yetişme, gelişme ve verim durumları üretim sezonu boyunca Müdürlüğümüz teknik personelince takip edilerek kayıt altına alınacaktır.

İlimiz ekolojik şartlarında uyum sağlaması durumunda ekiliş ve üretim alanları çoğalacak çiftçilerimize alternatif bir ürün kazandırılmış olacaktır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM