• DOLAR
  %0,02
 • EURO
  %0,59
 • ALTIN
  %-0,41
 • BIST
  %2,25
BOĞAZLIYAN’DA ENDÜSTRİYEL KENEVİR ATAĞI

BOĞAZLIYAN’DA ENDÜSTRİYEL KENEVİR ATAĞI

Bozok Üniversitesi bünyesinde, kenevir yağı katkılı antibakteriyel köpük ve sıvı el sabunu ile protein ve besin değeri yüksek unlu mamullerin üretimi gibi çok sayıda prototip ürünler gün yüzüne çıkarken, Kenevirin kökünden, sapından, yapraklarından, tohumlarından faydalanılarak 2 binin üzerinde ürün elde ediliyor. Kenevir tesislerinin kazandırılması ile ülke ve Yozgat ekonomisine katma değer sağlanarak istihdama da katkı sağlanacak.

‘Endüstriyel kenevir’ alanında ihtisaslaşan Bozok Üniversitesi, sektöre yetişmiş eleman kazandırmak amacıyla eğitimlere başladı. Üniversitenin Yozgat merkez ve Boğazlıyan ilçesinde ektiği kenevirlerin hasadına, bu alanda eğitim alan üniversite öğrencileri de katıldı. Öğrencilere ekim alanında uygulamalı kenevir eğitimi verilmeye başlandı.

Son zamanlarda stratejik bir tarım ürünü olarak ülke gündeminde yer alan kenevirin üretiminin yaygınlaştırılması için bilimsel çalışmalara yönelen ve “Endüstriyel Kenevir” alanında ihtisas üniversitesi olan Bozok Üniversitesi tarafından kenevirin bütün biyokütlesinin ekonomiye kazandırılması adına bilimsel çalışmaları devam ediyor.

Bu kapsamda 200’ün üzerinde akademisyen 70 proje ile bilimsel çalışmalar sürdürülürken, Tekstilden otomobil sektörüne, inşaat malzemelerinden kozmetik ürünlere, biyokütle yoluyla enerji sektöründen gıda sanayine kadar bir çok kullanım alanı bulunan endüstriyel kenevirin ekonomiye kazandırılması amacıyla ekimi yapılan kenevir çeşitlerinin hasadına başlandı.

Üniversitenin Kenevir Araştırmaları Koordinatörü Prof. Dr. Güngör Yılmaz, açıklamasında; Yozgat Bozok Üniversitesi’nin endüstriyel kenevir alanında ihtisas üniversitesi olması nedeniyle hem insan kaynağı yetiştirme, hem bilgi üretme, hem ürün geliştirme ayrıca  tarımsal üretim yapmak için çiftçileri hazırlama eğitme, hem de sanayinin kurulması ve o sanayiye öncülük ederek  sanayinin işleyeceği, çoğaltacağı ürünleri geliştirme konusunda ön ve temel araştırmalar yapma gibi sorumlulukları olduğunu aktardı.

Prof. Dr. Yılmaz, şunları dile getirdi.

“Biz bu sorumluluklarımız çerçevesinde 3 yıl içerisinde araştırma ekiplerimizi oluşturduk. Çok sayıda proje ürettik ve 70 ’e yakın proje ile biz alana katkı vermeye çalışıyoruz. 70 projede 200 araştırıcı görev yapmaktadır. Gıdadan, turizme, tıbbi olarak ilaç sektöründeki araştırmalardan kozmetik malzeme ürünler geliştirmeye kadar  bir çok alanda arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor.  Lisans ve lisansüstü öğrencileri de yetiştiriyoruz.

Kenevir tarımı ve endüstriyel “Kenevir ve Çevre” diye derslerimiz var. Bu kapsamda öğrencilerimizi fiili olarak sahada yetiştiriyoruz. Kenevir tarımı dersini arazide yapıyoruz. Biz 3 yıldan beri tarımsal araştırmaları ve bu araştırmalardan elde edilen tohumunu, yaprağını, lifini , sapını, kökünü bu alanda araştırma yapan arkadaşlara veriyoruz.

Onlarda kendi alanlarında ürünler geliştiriyorlar. Günden güne çalışmalarımız çeşitleniyor ve artıyor. 3 trilyonun üzerinde bütçe kullanarak 70 farklı alanda çalışmayı yürütüyoruz. Kenevirin kökünden tohumuna, yaprağından çiçeğine, lifinden tüm kısımlarına, en ufak tozu kuruyup yere düşen yaprakları bile değerlendiriyor ve kullanıyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM