• DOLAR
  13,7194
  %0,41
 • EURO
  15,5684
  %0,38
 • ALTIN
  786,58
  %1,29
 • BIST
  1.910
  %1,61
BOĞAZLIYAN’DA İLK SİYAH NOHUT HASADI YAPILDI

BOĞAZLIYAN’DA İLK SİYAH NOHUT HASADI YAPILDI

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden Boğazlıyan’da ilk defa ekimi yapılan siyah nohudun hasadı yapıldı. Yozgat bölgesinde de ilk olma özelliğini taşıyan siyah nohutun bilinen nohuttan farkının olmadığı ve renginden dolayı halk arasında kara nohut diye bilindiği, hem protein oranı hem de diğer besin maddeleri bakımından ülkemizde ekilen diğer nohutlara göre besleyici ve değerinin çok yüksek olduğu bildirildi.

 

Yozgat il genelinde ilk defa Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nce bahar aylarında deneme ekimi yapılan nohutta değişik ve alternatif çeşit olan siyah nohutun hasadı yapıldı.

Baklagil ekiminde alternatif ve yerli çeşitlerin İlde denenmesi amacıyla yerli bir çeşit olan Katran çeşidi Siyah Nohut’un deneme ekimi Boğazlıyan’a bağlı Gövdecili Köyünden önder çiftçi İdris Oğuzhan ile birlikte yapılmıştı.

Hasada Tarım ve Orman İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, İl ve İlçe Müdürlüğü teknik personelleri ve çiftçiler katıldı.

Yapılan deneme çalışması ile ilgili olarak bilgi veren Özdemir; “Siyah Nohut bilinen nohuttan farkı yoktur. Rengi siyah olup Halk arasında Kara Nohut diye de bilinir. Yetiştirilmesi kolaydır. İlimizde görülen çiftçilerimiz tarafından san olarak anılan antraknoz hastalığına toleranslıdır.  Hem protein oranı hem de diğer besin maddeleri bakımından ülkemizde ekilen diğer nohutlara göre besleyici değeri çok yüksektir.

Lifli yapısı ile sağlıklı, zengin, mineral ve vitamin içeriğine sahip olduğundan besleyici bir bitkidir. Siyah nohut da antioksidan, magnezyum ve folik asit bol miktarda bulunmaktadır. Henüz Pazar durumu diğer nohuta göre daha zayıf olmakla birlikte bu saydığımız özellikleri nedeniyle bazı tüketiciler tarafından özellikle istenmektedir.

Bizim amacımız İlimizdeki yetişme ve verim durumunu gözlemek ve çiftçilerimize göstermek ve kamuoyuna duyurmaktır. Şuan pazar durumu diğer normal nohutlar kadar olmamakla birlikte çeşitli hastalıklara iyi geldiğinden ve büyük şehirlerde değişik tatlar açısından bazı lokantalar tarafından özellikle talep edilmektedir.

Önümüzdeki yıllarda Pazarının oluşacağı ve talebinin artacağı kanaatindeyiz. Görüldüğü üzere gelişme ve verim durumu iyidir. Pazarını ayarladıkları takdirde çiftçilerimize tavsiye ediyoruz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM