• DOLAR
  8,8270
  %-0,44
 • EURO
  10,3371
  %-0,92
 • ALTIN
  496,75
  %-0,44
 • BIST
  1.392
  %0,55
BOĞAZLIYAN’DA MERCİMEK ÜRETİMİ

BOĞAZLIYAN’DA MERCİMEK ÜRETİMİ

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden olan Boğazlıyan’da yeşil mercimek çeşidinin deneme ekimi gerçekleştirildi.

İlin mercimek üretiminde ülkesel bazda 1. sırada olduğuna değinen Tarım ve Orman İl Müdürü Özkaya, “Bu üretimi daha da artırmak için çalışmalar yapmaktayız” dedi.

“MERCİMEK ÜRETİMİNDE ÜLKESEL BAZDA 1. SIRADAYIZ”

Kaliteli şeker pancarı ve kaliteli buğday üretimi ile adını duyuran Boğazlıyan da çiftçi alternatif ürün kapsamında yeşil mercimek ekimini de gerçekleştiriyor.

Bu kapsamda; Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nce yerli çeşitlerin ilde yaygınlaştırılması çalışmaları çerçvesinde Şahan çeşidi yeşil mercimek çeşidinin deneme ekimi Boğazlıyan’a bağlı Gövdecili köyünde yapıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, demonstrasyonla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “İlimiz iklim ve toprak şartlarına uygun yerli tohum çeşitlerinin yaygınlaştırılması gayesiyle İl Müdürlüğümüzce son yıllarda yoğun faaliyetler yürütülmektedir” dedi.

İlin mercimek üretiminde ülkesel bazda 1. sırada olduğuna değinen Özkaya, “Bu üretimi daha da artırmak için çalışmalar yapmaktayız. İlimizde çiftçilerimiz, yeşil mercimekte genelde ithal çeşit olarak adlandırılan Kanada çeşidinin ekimini tercih etmektedir. Oysa Bakanlığımızın Araştırma kuruluşları ve özel kuruluşlarca geliştirilmiş olan yerli çeşitlerimiz mevcuttur. Bu yerli çeşitlerden Şahan çeşidi yeşil mercimek çeşidini, İlimiz şartlarında denemek gelişim ve verim değerlerini ölçmek gayesiyle ekimini yaptık” diye konuştu.

Yapılan bu deneme ekimlerinin takibi üretim sezonu boyunca İl Müdürlüğü teknik personeli ve çiftçi ile birlikte yapılacağını dile getiren Özkaya, “Yapılan bu deneme ekimi üretim sezonu boyunca İl ve ilçe teknik personelimiz tarafından takibi yapılacak olup ilaçlama ve bakım çalışmalarının zamanında yapılması sağlanacak ve ürünün gelişim aşamaları gözlenecektir.

Hasat, çiftçilerimizle birlikte yapılacak olup sonuçlar çiftçilerimize ve kamuoyuna duyurulacaktır” ifadelerine yer verdi.

01.03.2021

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM