• DOLAR
  13,5846
  %-0,04
 • EURO
  15,3109
  %0,15
 • ALTIN
  795,54
  %0,17
 • BIST
  1.951,17
  %0,31
Boğazlıyan’dan Dünyaya Bakır Eşya İhracatı

Boğazlıyan’dan Dünyaya Bakır Eşya İhracatı

İlçemizde bakırdan dekoratif ürünler imalatı yapan firma, başta Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri ile kutsal topraklar olmak üzere dünyanın birçok ülkesine ürünlerini ihraç ediyor. Boğazlıyan ve Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayan firma ürünlerinin tamamını ihraç ediyor.

İlçemizde Artisan firması tarafından üretilen bakırlar Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri  ile ABD’lilerin evlerini süslüyor. Üretilen bakır masa, tabure, küvet, lavabo ve dekorasyon ürünlerinin yanı sıra bakır işlemeli çok sayıda eşya ihraç ediliyor. Ayrıca, gelişmiş Avrupa ülkeleri ile son yıllarda Suudi Arabistan, Medine’de Mecsid-i Nebevi alanındaki aydınlatmalar, saray kapıları, korkuluklar ve pirinçten ürünlerin tamamını karşılıyor.

Boğazlıyan’da faaliyet gösteren firma, bakırdan ürettiği ev ve süs eşyalarını, Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri ile ABD’ye satıyor.

Firmanın İşletme Müdürü Adnan Karamıstıkoğlu, Boğazlıyan’da 2000 yılından itibaren faaliyet gösterdiklerini ve ürünlerinin tamamını ihraç ettiklerini söyledi.

Başta bakır olmak üzere pirinç ve paslanmaz metallerden 4 bin civarında farklı tasarım ev ve süs eşyası yaptıklarını aktaran Karamıstıkoğlu, “Ev ve bahçe ürünleri, sanatsal ağırlıklı ürünler yapıyoruz. Bu tasarımları ABD ve gelişmiş Avrupa ülkelerine ihraç etmekteyiz. Ürünler o ülkenin kendi kültürüne uygun olmakla beraber bize özgü ürünleri de zaman zaman gönderiyoruz” dedi.

Karamıstıkoğlu, Ortadoğu ülkeleri için de üretim yaptıklarını sözlerine ekleyerek, “Suudi Arabistan’a özel projeler yaptık. Mekke ve Medine’de aydınlatmalar, saray kapıları, korkuluklar yaptık” diye konuştu.

Küvet, saksı, bardak, tabak gibi binlerce ürün imal ettiklerini belirten Karamıstıkoğlu, Yozgat’ın ihracatının önemli bir bölümünü karşıladıklarını ve firmada 40-45 civarında çalışanlarının olduğunu söyledi.

Firmada 17 yıldır çalışan Kadir İncekaya ise, sipariş üzerine üretim yaptıklarını, son günlerde banyo küveti imalatına ağırlık verdiklerini kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM