• DOLAR
  13,3869
  %-0,28
 • EURO
  15,1954
  %-0,32
 • ALTIN
  790,38
  %-0,62
 • BIST
  2.048,01
  %0,29
Boğazlıyan’ı İstanbul’a Taşıdık

Boğazlıyan’ı İstanbul’a Taşıdık

Yozgat tanıtım günü etkinlikleri İstanbul Yenikapı’da başladı. Boğazlıyan stantının da yer aldığı etkinlikte Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, stantı gezdi, Boğazlıyan Kaymakamı Davut Sinanoğlu, stant hakkında bilgiler verdi. Boğazlıyan’ın tarım ve hayvancılık ile tarihi yerleri, maden ve cavlak kaplıcasının tanıtıldığı stant da ayrıca Boğazlıyan’da Artisan Metal tarafından üretilen çeşitli materyaller ile Ovakent’in çömlek peyniri de stant da yer alan ürünler arasında yerini aldı.

Yozgat’ın yöresel lezzetlerinin ve tarihi değerlerinin tanıtıldığı, Yozgat Valiliği, Yozgat Belediyesi, Yozgat Konfederasyonu işbirliğinde ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi destekleriyle düzenlenen “Yozgat Tanıtım Günleri” Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın katılımıyla Yenikapı’da başladı. Boğazlıyan standının da yer aldığı etkinliği gezen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a Boğazlıyan Kaymakamı Davut Sinanoğlu, stant hakkında bilgiler verdi.

Tanıtım günlerinin açılışına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Yozgat Valisi Kadir Çakır, Eski Tarım ve Köyişleri Bakanı Lütfullah Kayalar, Eski Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı ve Kemal Yurtnaç, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Avrupa ve Dünya Güreş Şampiyonu Milli Sporcu Rıza Kayaalp, Yozgat Konfederasyonu Başkanı Mehmet Deniz ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinlik mehter takımının gösterisiyle başlarken, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, memleketi Yozgat’ta önemli projelerin gerçekleştirildiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, İstanbul’da ilk kez gerçekleştirilen tanıtım günlerin önemli olduğunu ifade ederek, tüm İstanbulluları Yenikapı’ya davet etti.

Ardından Yozgat Tanıtım Günleri’nin açılış kurdelesi kesilirken, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a bir kılıç hediye edildi. Sonrasında Oktay ve beraberindekiler Yozgat’ı yansıtan birçok ürünün sergilendiği stantları gezerek, yöresel lezzetleri tattı. Yozgat’ın lezzetlerinin ve ürünlerinin sergilendiği stantları gezen vatandaşlar ise bol bol alışveriş yaptı.

“KAPIMIZ VE GÖNLÜMÜZ SİZ DEĞERLİ HEMŞERİLERİMİZE HER ZAMAN AÇIKTIR”

Memleketi Yozgat’a son yıllarda önemli yatırımların gerçekleştiğini ve yatırımların artarak devam edeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Açılışını gerçekleştirdiğimiz bu etkinliğin, Yozgat’a gönül vermiş tüm hemşerilerimizin dayanışması içinde gerçekleştiriliyor olmasından dolayı, memnuniyet duyduğumu özellikle ifade etmek istiyorum. Yozgat tanıtım günleri etkinliğinin, zengin mutfağımızla tüm ziyaretçilerin damak zevkine, özgün türkülerimizle de duygularımıza hitap edeceğine inanıyorum. Kapımız ve gönlümüz siz değerli hemşerilerimize her zaman açıktır, açık kalmaya da devam edecek. Yozgat’ımızın köklü geleneklerini sürdüren, yaşatan, yaygınlaşmasına vesile olan başta Yozgat Konfederasyonu olmak üzere, Yozgat valiliğine, Yozgat Belediyesine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne, emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da yaptığı konuşmada, “Bozok yaylasının yiğit evlatları. Hepiniz İstanbulumuza hoşgeldiniz, sefa getirdiniz. Yozgat Sarıkaya’da sizlerin desteği ile 4,5 sene hizmet yaptım. Yozgatlılarla tekrardan İstanbul’da böylesine güzel bir organizasyonda buluşmak çok güzel” dedi.

“Yozgat’ın kalkınması için bir araya gelelim”

Açılışta konuşan Vali Kadir Çakır ise, Yozgat’ın kalkınması için birlikte hareket etmenin önemine dikkat çekti. Tanıtım günleri sayesinde İstanbulluların Yozgat’ın yemek kültüründen tarihi dokusuna kadar birçok konuda bilgi sahibi olacağını ve etkinliği çok önemli bulduğunu ifade eden Vali Çakır, “Gerek Yozgat’ta yaşayan hemşerilerimiz olsun gerek İstanbul’da yaşayan hemşerilerimiz olsun hepimiz Yozgat’ın kalkınması için bir araya gelelim, el ele verelim. İnşallah bundan sonra bunları hep birlikte yapacağız” diye konuştu.

Yozgat Konfederasyonu Başkanı Mehmet Deniz ise yaptığı konuşmada, “Bizler, köklerini kadim bir medeniyet olan Anadolu’dan alıyoruz. Ümit her zaman bizim için yeşildir ve ayrıştırıcılığa yer yoktur. Bu birlikteliğimiz de hayırlara vesile olsun inşallah. Bu etkinlik için Yozgat merkez, ilçeler ve İstanbul’da ciddi çalışmalar yapıldı. Yozgat’ı İstanbul’a taşıdık ve Yenikapı’dan Yozgat’a bir pencere açtık. Burada açılan pencereden 4 gün boyunca Yozgat’ı doya doya seyredeceğiz” diye konuştu.

Programda konuşan, Organizasyonun genel koordinasyonunu yapan Yozgat Konfederasyonu Genel Sekreteri Aydın Baran, “ Yozgat merkez dahil, 13 ilçenin tüm kültürel varlıklarını, coğrafi varlıklarını, insan kıymetlerini, tarihini, kültürünü, bugün İstanbul’a taşıdık” dedi.

-“BOĞAZLIYAN STANDI DA YER ALDI”-

Yozgat tanıtım günü etkinliklerinde Boğazlıyan stantı da yer aldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, stantı gezdi, Boğazlıyan Kaymakamı Davut Sinanoğlu, stant hakkında bilgiler verdi.

Boğazlıyan’ın tarım ve hayvancılık ile tarihi yerleri, maden ve cavlak kaplıcasının tanıtıldığı stant da ayrıca Artisan Metal tarafından üretilen çeşitli materyaller de yer aldı. Ovakent’in çömlek peyniri de stant da yer alan ürünler arasında yerini aldı.

Yozgat Tanıtım Günleri, Yenikapı’da 2 Aralık Pazar gününe kadar devam edecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM