• DOLAR
  8,8270
  %-0,44
 • EURO
  10,3371
  %-0,92
 • ALTIN
  496,75
  %-0,44
 • BIST
  1.392
  %0,55
BOĞAZLIYAN’IN MOR ALTINI

BOĞAZLIYAN’IN MOR ALTINI

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden Boğazlıyan’da ‘Mor Sarımsağın’ hasadı yapıldı.

İlçemizde, alternatif ürün olarak 35 dekar alanda ekimi yapılan ve tamamen organik olan mor sarımsak hasadına başlanıldı.

Tarım ve hayvancılıkla uğraşan bölge çiftçilerinden Bülent Sönmez, alternatif ürün olarak sarımsak ekimine yöneldiklerini ve hiçbir katkı maddesi kullanmadan tamamen organik ve hormonsuz olarak sarımsak üretimi yaptıklarını söyledi.

Mor sarımsağın son yıllarda rağbet gördüğünü belirten Sönmez, (Gazetemiz Sayfa Sekreteri Tarikci’ye) yaptığı açıklamada “Yaklaşık 10-15 yıldır sarımsak ekimi yapıyoruz. 35 dekar alana mor sarımsak ekimi gerçekleştirdik. Dekara 1,5 ton almayı hedefliyoruz. Ürünlerimiz tamamen organik ve kaliteli. Sarımsak ekimini makineli sistemle yapıp, yine makine ile sökümünü yapıyoruz. Bu yüzden verimde yüzde 30 daha fazla ürün elde edebileceğiz.

Ekimin, makineli sisteme dönüştürülmesindeki amaç, hem işçilik hem de var olan yoğun talebe cevap vermek. Bu sarımsağın satışı sadece Boğazlıyan’la sınırlı değil. Yozgat’ın ilçeleri ve çevre illerden de talep oluyor.” ifadelerini kullandı.

Sarımsağın tohumunun kaliteli olması ve iri dişli olmasından dolayı yoğun talep gördüğünü aktaran Sönmeyen, “Bizler sarımsak üretimini daha da artırıp, hem fiyat anlamında müşteriyi memnun edeceğiz, hem de müşteri daha çok sarımsak tüketecek.” dedi.

Organik tarımın, Türkiye’de gün geçtikçe geliştiğini ve önem kazandığını da dile getiren Sönmez, “Sarımsak hasadına başladık. Oldukça kaliteli ve verimli bir hasat olur inşallah. Sarımsağın hazırlanıp ekilmesine Eylül ayında başlıyoruz. Çapası ve 3 ayrı dönemde sulaması ile birlikte Haziran ayı içerisinde sökümüne başlıyoruz. Hormonsuz ve talep üzerine sarımsak ekimini her geçen yıl artırmayı planlıyoruz. Bu yıl mor sarımsağın hasadını yapıyoruz.

Bu tür ürünlere talep çok fazla oluyor. Bazen pazara bile ürün yetiştiremiyoruz. Ayrıca, tarladan ürün almak isteyen vatandaşlar da buraya gelerek taze taze kendi elleri ile ürünleri toplayabiliyor.

Bunlara ilaç katılmadığı için lezzeti çok daha fazla. Yani tamamen organik ve hormonsuz ürünler. Mor sarımsağın kalitesi, aroması yüksek, daha lezzetli ve soyulması çok daha kolay. 2 yıldır mor sarımsak ekiyoruz. Verimi çok güzel, pancar ve hububata göre çok karlı. Bu nedenle diğer çiftçilerimize de tavsiye ediyorum. Dekardan ortalama kuru olarak 1,5 ton üretim yapıyoruz. Şu an kilosunu 15 liradan satışa sunduk” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM