• DOLAR
  13,5846
  %-0,04
 • EURO
  15,3109
  %0,15
 • ALTIN
  795,54
  %0,17
 • BIST
  1.951,17
  %0,31
BOĞULMA VAKALARINA DİKKAT

BOĞULMA VAKALARINA DİKKAT

Yaz ayları ile birlikte göl, ırmak, baraj ve süs havuzu gibi tehlikeli yerlerde yaşanan boğulma vakalarına karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

Tehlikeli yerlere giren vatandaşların, kaza ve boğulma vakaları ile karşı karşıya kaldığı vurgulanırken, sıklıkla görülen boğulma vakaları, daha çok balık merakından ve serinleme amacıyla yaşandığı, vatandaşların gittikleri bölgede, özellikle yüzme bilmiyorlarsa asla suya girmemeleri gerektiği uyarısında bulunuldu.

01 Ocak 2019-21 Mayıs 2021 tarihleri arasında meydana gelen suda boğulma olaylarında; ülke genelinde 788 vatandaş hayatını kaybederken, 262 şahıs yaralandı 12 şahıs ise kayboldu. Yozgat’ta ise 2 kişi suda boğularak yaşamını yitirdi.

Yozgat Valiliğinden yapılan yazılı açıklama; Havaların ısınmasıyla birlikte meydana gelebilecek boğulma vakalarına karşı vatandaşların dikkatli olması ve gerekli tedbirleri almasının önem arz ettiği vurgulandı.

Serinlemek için göl, ırmak, baraj, süs havuzu gibi tehlikeli yerlere giren vatandaşların, kaza ve boğulma vakaları ile karşı karşıya kalmakta olduğu, sıklıkla görülen boğulma vakaları, daha çok balık merakından ve serinleme amacıyla yaşanırken, vatandaşların gittikleri bölgede, özellikle yüzme bilmiyorlarsa asla suya girmemeleri gerektiği, bu noktada tüm vatandaşların tedbirlere uymaları ve gittikleri bölgelerde çocuklarını yanlarından ayırmamaları gerektiğine dikkat çekti.

Ayrıca; Konuyla alakalı Jandarma Genel Komutanlığı 81 il valiliğine gönderdiği yazıda, “Yaz sezonunun başlamasıyla birlikte önümüzdeki günlerde hava sıcaklıklarında yaşanacak artış ve eğitim/öğretim döneminin sona erecek olması sebebiyle; serinlemek, balık tutmak ve piknik yapmak suretiyle kontrolsüz olarak iç sular, göl, gölet, nehir, sulama kanalı ve su birikintisi gibi yerlere girilmesine bağlı olarak, “suda boğulma olaylarının” artacağı değerlendirilmektedir.

Geçmiş yıllarda meydana gelen bu üzücü olaylarda birçok vatandaşımız hayatını kaybetmiş ve yaralanmıştır. 01 Ocak 2019-21 Mayıs 2021 tarihleri arasında meydana gelen suda boğulma olaylarında; 788 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 262 şahıs yaralanmış, 12 şahıs ise kaybolmuştur.      Mağdur olan 1.314 vatandaşımızın %58’i (761) 0-17 ile 18-29 yaş aralığındadır. Suda boğulma olayları Mayıs-Ağustos aylarında artığı ve en çok Antalya, Balıkesir, Edirne, Mersin, İzmir, Kocaeli, Şanlıurfa, Tekirdağ, İstanbul, Hatay, Muğla, Diyarbakır ve Bursa illerinde yoğunlaştığı tespit edilmiştir. Yozgat’ta 01 Ocak 2019-21 Mayıs 2021 tarihleri arasında 2 kişi suda boğularak yaşamını yitirmiştir” ifadelerine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM