• DOLAR
  %-0,02
 • EURO
  %-0,10
 • ALTIN
  %-0,37
 • BIST
  %1,38
BOZKIR SİLAJI SEVDİ

BOZKIR SİLAJI SEVDİ

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun Desteği ile 2021 yılı içerisinde il genelinde silaj üretimi yıllık 42.000 ton artış gösterdi. Boğazlıyan ve Sarıkaya ilçelerinde de üretim yapan çiftçiler ile sözleşmeli mısır silajı üretimi ile tohum ve gübre desteğiyle üretim yapan çiftçiler ürünlerini Kooperatife satarak ilk elden pazarlama imkanına kavuştu.

Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, açıklamasında, “2020 yılı içerisinde kurulan Ilısu Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna, sadece Kooperatiflerin ve Üretici Birliklerinin başvurabilecekleri 302 Makine Parkları tedbirinden proje hazırladı ve projeleri başarılı oldu. Hibe desteğinden yararlanan Kooperatif içerisinde Mısır Biçerdöveri de bulunan yeni makine ekipmanlarını temin etti. Kooperatife, yatırım tutarı 3.621.000-TL olan projesi için 2.352.625-TL hibe desteği verildi” dedi.

Türker; “Kooperatif, 2020 yılı sonunda Sarıkaya ve Boğazlıyan ilçelerinde üretim yapan çiftçiler ile sözleşmeli mısır silajı üretimi konusunda anlaştı.

Sözleşmeli üretim yapacak çiftçiler için tohum ve gübre desteği de veren kooperatif, hasat zamanında üretilen ürünü kendi mısır biçerdöverleri hasat ederek tarladan alarak paketledi ve satışa sundu.

Kooperatife ait bu yıl içerisinde sadece 6.000 dönümü bulan bir silaj ekimi gerçekleştirilmiş oldu. Kooperatifin sözleşmeli mısır silajı üretim miktarı 42.000 tonu buldu. Üretim yapan çiftçilerimiz bir sorun olmadan ürünlerini yetiştirdi ve ürünlerini Kooperatife satarak ilk elden pazarlama imkanına kavuştu.

Artık Yozgat ilinden diğer illere büyük çaplı yem bitkilerininsatışının gerçekleştiğini görmekteyiz. Yapılan modern tesisler ve hibeler sayesinde Yozgat’ta yem bitkileri üretiminin önümüzdeki yıllarda daha da büyük miktarlarda artmasını bekliyoruz” diye konuştu.

“Kırsal alanda bir örgütlenme çeşidi olan Kooperatifler o yörenin ve bölgenin girişimcilik kültürüne büyük katkılar sağlamaktadır” diyen Türker, şunları söyledi.

“Bu kooperatifler sayesinde sermaye birleşimi ile daha büyük çaplı işler yapılabilmektedir. Birlikten kuvvet doğar atasözümüzün burada doğru olduğunu kooperatiflerimizde görmekteyiz. Son yıllarda Devletimiz bütün kanallardan kooperatiflerimize destek vermekte ve geliştirmektedir. TKDK olarak bizde kooperatiflerimizin yaptıkları yatırıma ve projelerine hibe desteği veriyoruz. Bu gibi Kooperatiflerin sayısının çoğalarak artmasını istiyoruz.

Son 10 yıl içerisinde TKDK’nın verdiği destekler ile modern hayvancılık tesislerinin sayısı 150’yi geçmiş bulunmaktadır. Her zaman söylediğimiz gibi süt hayvancılığı ve besi hayvancılığı bölgedeki tarımı ve tarım çeşitliliğini geliştirmektedir. Son yıllara bakacak olursak Yozgat ilinde süt üretiminde, et üretiminde ve yem bitkileri üretiminde büyük artışlar yaşandığını görebiliriz. Vatandaşlarımızı proje yapmaya davet ediyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM