• DOLAR
  %0,02
 • EURO
  %-0,04
 • ALTIN
  %0,00
 • BIST
  %0,33
BOZKIR’DA AYÇİÇEK DÖNEMİ

BOZKIR’DA AYÇİÇEK DÖNEMİ

Yozgat il genelinin “Yağlık Ayçiçeği” üretiminde önemli merkezlerden birisi olma yolunda çalışmalar sürüyor.

İl Tarım  ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, son yıllarda dünyada ve ülkede yaşanan gelişmelerin tarım sektörünün ve buna bağlı üretimin önemini ortaya koyduğunu belirterek, “Bu nedenle son zamanlarda en çok konuşulan ve gündemde olan konu tarım sektörüdür. Tüm dünyada yaşanan tedarik zincirindeki sıkıntılardan etkilenmeme adına bakanlığımız tüm tedbirleri almaktadır. Yozgat’ımız üretime ara vermeden hız kesmeden devam etmesi gerekmektedir. Yağlık ayçiçeği ekiliş ve üretiminde Türkiye’de ilk 10 da olacak şekilde Yozgat’ımızı Türkiye’nin önemli üslerinden birisi haline getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Üreticiler ile bir araya gelen İl Tarım  ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, tarım sektörü ve üretimin önemine değindi.

Bu kapsamda, yağlık ayçiçeği ekiminde Sorgun, Büyüktaşlık köyünde üreticiler ile bir araya gelen Özkaya, açıklamasında; “Son yıllarda dünyada ve ülkemizde yaşanan gelişmeler, tarım sektörünün ve buna bağlı üretimin önemini ortaya koymuştur. Bu nedenle son zamanlarda en çok konuşulan ve gündemde olan konu tarım sektörüdür.

Pandemiyle bir kez daha önemi anlaşılan ve en stratejik alan konumuna tarımsal faaliyetler yerleşmiştir. Tüm dünyada yaşanan tedarik zincirindeki sıkıntılardan etkilenmeme adına bakanlığımız tüm tedbirleri almaktadır. Yozgat’ımız üretime ara vermeden hız kesmeden devam etmesi gerekmektedir. Bu süreçte  İl ve İlçe Müdürlüklerimizle üretime dair tüm tedbirler alınmıştır, Sayın Cumhurbaşkanımızın emirleri Bakanlığımızın direktifleri çerçevesinde ekilmeyen 1 metrekare yer kalmayacak şekilde planlamamızı yapmış bulunmaktayız” dedi.

Özkaya, “Ülkemizde Yozgat, tarım sektör içinde sahip olduğu potansiyelle en önemli illerden birisidir. Bitkisel üretim alanında 6.130.324 dekarlık alanla ekilebilir arazi varlığı olarak 5. durumdayız. En stratejik ürünlerden hububatta 3.530.598 dekarlık alanla durum buğdayında ekilişte 3. Sıradayız. Yemeklik baklagillerden; nohutta hem ekilişte hem üretimde 2. Sırada iken Yeşil Mercimek ekiliş ve üretiminde ise 1. sıradayız. Bu üretimleri daha da artırmak aralıksız için çalışıyoruz.

Aynı şekilde yağlık ayçiçeği konusunda da ekiliş ve üretimi artırmak için son 2 yıldır planlama ve çalışmalar yapmaktayız. Bu kapsamda geçen hafta ‘Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi Kapsamında Bakanlığımız ve İl Özel İdare Bütçesi kaynaklı olarak temin edilen 14.550 Kg yağlık ayçiçeği tohumluğunun çiftçilerimize dağıtımı yapılmıştı. Tohumluklar üreticilere %75 hibe %25 üretici katkısıyla verilmiştir. Şimdi o dağıtılan tohumluklarla ekim yapıyoruz.

Bu konuda 3. Üretim sezonu olmak üzere yağlık ayçiçeği tohumluğu dağıtımı yapıyoruz. 2020 yılında yağlık ayçiçeği ekilişimiz 12.000 dekar iken 2021 yılında bu 28.700 dekara çıkartılmıştır. Bu yıl sadece dağıttığımız tohumluklarla 29.000 dekar ekiliş sağlanacaktır. Hedefimiz bu noktada üreticinin kendi imkânlarıyla beraber ektiğiyle hedef 60.000 dekar ekilişe erişmek ve bunu önümüzdeki 2 yıl içerisinde 100.000 dekara çıkarmayı hedeflerimiz arasındadır. Bu bağlamda yağlık ayçiçeği ekiliş ve üretiminde Türkiye’de ilk 10 da olacak şekilde Yozgat’ımızı Türkiye’nin önemli üslerinde birisi haline getirmeyi hedefliyoruz” açıklamasına yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM