• DOLAR
  %0,73
 • EURO
  %-0,26
 • ALTIN
  %-0,69
 • BIST
  %3,13
BOZKIR’DA ÇÖREKOTU ÜRETİMİ

BOZKIR’DA ÇÖREKOTU ÜRETİMİ

Türkiye’nin önemi tarım ve hayvancılık merkezlerinden Yozgat il genelinde köylerde yapılan çörekotu demonstrasyonlarının hasatları yapıldı. Hasat, Şefaatli İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Tuncal, teknik personeller nezaretinde yapıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya,”Çörekotu bilindiği üzere çok eski zamanlardan beri bu ülkemizde ekiliş ve üretimi yapılan çok faydalı tıbbi ve aromatik bir bitkidir. Son yıllarda İlimizde de üretimi artmaya başlamıştır. Yüzyıllardır  Anadolu insanı bu bitkiye çok değer vermekte ve tüketmektedir. Ayrıca tohumundan çıkarılan yağının çok faydalı olması, tıpta ilaç yapımında kullanılmasında dolayı yağının çıkarılması nedeniyle son zamanlarda yağlık olan çeşitlere rağbet edilmektedir.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak İlimizde alternatif ürünleri çiftçilerimize göstermek ve ürettirmek amacıyla çalışmalar yapmaktayız. Amacımız hububat baklagil arasına sıkışmış olan çiftçimizi değişik ve daha fazla gelir getirecek alternatif ürünlere yönlendirmektir.

İlimizde ürün çeşitliliğini artırmak ve çiftçilerimize alternatif ürün ve gelir kaynakları sağlamak gayesiyle çalışmalar yapmaktayız. Geçen yıl yağlık çörekotu ekilişini yaygınlaştırmak amacıyla birçok İlçemizde demonstrasyon çalışması yapmıştık. Bunun sonucunda bu yıl özellikle Şefaatli İlçemizde üretim arttı. Önder çiftçilerimizin de gayretleriyle Şefaatli İlçemizde bu yıl 900 dekar alanda çörekotu ekilişi gerçekleşti.

Yağlık olarak üretilen çörekotunun şuan pazar sorunu yok gibi görünmektedir. Özellikle yağı çıkarılan çörekotu, sektör temsilcileri tarafından yerinde çiftçilerden satın alınmaktadır.”  ifadelerinde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM