• DOLAR
  8,8689
  %1,22
 • EURO
  10,4740
  %1,60
 • ALTIN
  499,21
  %1,68
 • BIST
  1.385
  %-1,20
BOZKIR’DA KALİTELİ NOHUT EKİMİ

BOZKIR’DA KALİTELİ NOHUT EKİMİ

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden Yozgat’ta nohut çeşit deneme ekimi gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, “Bilindiği üzere İlimizde en çok ekim ve üretimi yapılan ürünler hububat ve yemeklik dane baklagillerdir. Yemeklik dane baklagillerden ise en çok nohut ekilmektedir” dedi.

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Sorgun İlçesine bağlı Duralidayılı köyünde nohut çeşit deneme ekiminin yapıldığı bildirildi.

Önder çiftçilerden Arif Tüysüz’ün Duralidayılı köyünde çiftçilerin görebileceği yola yakın 26 dekarlık arazisine İl Müdürlüğü teknik personelinin kontrolünde ekim yapıldı.

Yapılan deneme ekiminde; Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsünce geliştirilerek geçen yıl tescil ettirilen Nihatbey çeşidi, Adana Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünce geliştirilmiş olan Seçkin-Caner-Onur-Sezgin ve Hasanbey çeşitleri, Samsun Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünce geliştirilmiş olan Sezenbey çeşidi, Kahramanmaraş Skip Navigation LinksDoğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsünce geliştirilen Aksu çeşidi ile İlimizde yaygın olarak ekilen Azkan çeşidi 3’er dekarlık parsellere eşit şartlarda ekildi.

 

Yapılan Nohut deneme ekimi ile ilgili olarak Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya,”Bilindiği üzere İlimizde en çok ekim ve üretimi yapılan ürünler hububat ve yemeklik dane baklagillerdir. Yemeklik dane baklagillerden ise en çok nohut ekilmektedir. İl Müdürlüğü olarak baklagillerde üretim ve verimi artırmak amacıyla eğitim yayım ve demonstrasyon faaliyetleri yürütmekteyiz” dedi.

“Yapılan bu deneme ekimiyle, İlimizde yaygın olarak ekilen nohut çeşitlerine alternatif olabilecek verimli ve hastalığa dayanıklı yeni çeşitlerin ekim ve üretimi yapılacaktır” diyen Özkaya, “Bu çeşitlerin bölge iklim ve toprak şartlarına adaptasyonunun gözlenerek Bakanlığımız Araştırma Kuruluşlarınca yeni geliştirilen nohut çeşitlerimizin çiftçilerimize duyurulması ve tanıtılmasını amaçlanmaktadır.

Bu çeşitler, gelişim dönemlerinde İl Müdürlüğümüz teknik personelince takip edilecek gerekli ilaçlama ve bakımları yapılacak olup hasat döneminde üretim miktarları da değerlendirilecek ve sonuçlar kamuoyuna ve çiftçilerimize duyurulacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM