• DOLAR
  %0,09
 • EURO
  %1,11
 • ALTIN
  %0,73
 • BIST
  %1,17
BOZKIR’DA TEREYAĞ ÜRETİMİ

BOZKIR’DA TEREYAĞ ÜRETİMİ

AK Parti Genel Merkez Seçim İşleri Başkan Yardımcısı ve Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, “Haydi Bismillah! Büyük emek verdik, başardık. Et ve Süt Kurumu bünyesinde kurduğumuz Süt Ünitesi’nde üretime başladık. İlk ürünümüz Tereyağ. Sırada diğer ürünlerimiz var. Yozgat’ımıza hayırlı olsun” dedi.

Et ve Süt Kurumu Süt Ünitesinde Tereyağ üretimine geçilmesini Milletvekili Başer, sosyal medya hesabından paylaştı.

AK Parti Genel Merkez Seçim İşleri Başkan Yardımcısı ve Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Et ve Süt Kurumu bünyesinde kurulan Süt Ünitesi’nde ilk üretim yapıldığını duyurdu.

Yozgat Et ve Süt Kurumu bünyesinde kurulan Süt Ünitesi’nde ilk üretim gerçekleştirildi. Süt ve süt ürünlerinin üretiminin yapılacağı tesiste ilk ürün olarak Tereyağ yapıldı.

ÜRETİM BAŞLADI

Et ve Süt Kurumu tarafından ilk defa Yozgat’a kurulan süt tesisinde üretime geçildi. Uzun bir süreden montaj çalışmalarının yapıldığı tesiste üretime yönelik ilk adımlar atılmaya başlandı. İlk olarak tereyağ üretimi yapılırken, Mart ayında Kaşar ve Beyaz Peynir, Nisan ayında ise tüm ürünlerde deneme üretimlerine geçilecek.

MİLLETVEKİLİ BAŞER PAYLAŞTI

ESK Süt Ünitesinde tereyağ üretimine geçilmesini Milletvekili Başer, sosyal medya hesabından paylaştı.

Milletvekili Başer, “Haydi Bismillah!.. Büyük emek verdik, başardık Et ve Süt Kurumu bünyesinde kurduğumuz süt ünitesinde üretime başladık. İlk ürünümüz TEREYAĞ. Sırada diğer ürünlerimiz var. Yozgatımıza hayırlı olsun” dedi.

TÜRKİYE’DE İLK

Et ve Süt Kurumu bünyesinde Türkiye’de hiçbir yerde bulunmayan Süt Ünitesi yatırımının Türkiye’de ilk olma özelliği taşıdığını belirten Milletvekili Başer, yatırımın Yozgat istihdamına, ekonomisine ve hayvancılığına büyük katkı sunacağını kaydetti.

Milletvekili Başer, tesisin üreticilerden toplayacağı süt ile ilde süt sığırcılığının gelişmesine katkı sağlayacağına dikkat çekerek, tesiste kaşar, lor ve beyaz peynir üretileceğini ifade etti, “Yaklaşık 45 milyon liraya mal edilen tesis, günlük 98 ton süt işleyecek. Tesiste ilk olarak terayağı üretimi yapılırken, peynir çeşitlerinin de üretimi gerçekleştirilecek. Veteriner hekimlerin kontrolünde kasaplık hayvan alım ve kesimlerini yaparak, hijyenik şartlarda kaliteli üretim için et kombinalarını faaliyete geçiren kurum, Yozgat’ta kurduğu işleme tesisi ile de süt ürünleri üretmeye başladı” açıklamasında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM