• DOLAR
  12,4032
  %0,28
 • EURO
  14,0104
  %0,01
 • ALTIN
  712,16
  %-0,10
 • BIST
  1.776
  %-2,35
BOZKIR’DA YENİ DÖNEM

BOZKIR’DA YENİ DÖNEM

ORAN Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Yozgat il genelinde sütçülüğe yeni bir ivme kazandıracak olan, 66 noktaya 300’er litrelik süt toplama tankı konulacak.

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan, ORAN Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve ilin sütçülüğüne yeni bir ivme kazandıracak olan, 66 noktaya 300’er litrelik süt toplama tankı konulacak.

“Yozgat Süt Toplama Projesi” sözleşme imza töreni düzenlendi.

Yozgat Valisi Ziya Polat, İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya ve ORAN Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Emin Kilci tarafından Yozgat Süt Toplama Projesi protokolünde imzalar atıldı.

Vali Ziya Polat, (burada yaptığı açıklamada) “Yozgat Süt Toplama Projemiz ile üreticilerimizin emrindeyiz. Yozgat’ta süt üretimini artırmak için köylerde süt toplama ile ilgili sıkıntılar yaşanıyordu. Bu sıkıntıları ortadan kaldırmak için üreticilerin istekleri doğrultusunda çalışmalar yaptık” dedi.

Vali Polat, “Bu kapsamda, ORAN Kalkınma Ajans, Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz ile ‘Yozgat Süt Toplama Projesi’nin imzasını atacağız. Yaklaşık bir milyon 500 bin lira bedelli projenin bir milyon lirasını ajans sağlayacak, kalan kısmını ise İl Özel İdaresinden destek sağlayıp tanklarımızı köylerimize yerleştireceğiz. Proje kapsamında 66 süt tankı köylere yerleştirilecek. Projeye destek veren ORAN Kalkınma Ajansına teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

Vali Polat, ayrıca; “Bozok Yaylasında Yaşamak İçin Bir Sürü Sebebim Var Projesi” kapsamında da 140 kişinin projeden yararlandığını ve 14 bin koyun verildiğini kaydetti.

Proje kapsamında 66 adet 300 litrelik tanklar ve 10 adet süt analiz kitleri alınması planlanıyor. Projeyle ilçelerde tespit edilecek ve daha önce süt toplanmanın rantabıl olmadığı yerler tespit edilerek “Süt Üreticiler Birliği” vasıtasıyla buralara tanklar konacak.

Tanklara konan sütler soğutularak bekletilmesi sağlanacaktır. Bu sayede küçük üreticilerde sisteme dahil edilerek onlar için bir kazanç kaynağı oluşturulacaktır. Küçük üretici kazandıkça yeni hayvan alımıyla işletmesini, büyütecektir.

Ayrıca maliyetleri aşağıya çekmek için yem bitkisi ekilişleri teşvik edilecek. Projenin Toplam bütçesi yaklaşık 1.500.000,00 TL (bir buçuk milyon) olup bütçe ORAN kalkınma ajansı ve Eş finansmanı aynı zamanda projenin paydaşı olan İl Özel İdaresi tarafından karşılanacak. Bu bağlamda ilde sütçülüğü imzalanan sözleşmeyle birlikte uygulamaya geçecek olan projeyle günlük süt üretimi otomatik olarak 20.000 kg yani 20 ton artacağı ve il olarak yeni bir döneme girildiği vurgulandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM