• DOLAR
  8,6475
  %-0,20
 • EURO
  10,1533
  %-0,07
 • ALTIN
  490,30
  %-0,24
 • BIST
  1.392
  %-1,94
BOZKIRIN TEZENESİ NEŞET ERTAŞ TÜRKÜLERLE ANILDI

BOZKIRIN TEZENESİ NEŞET ERTAŞ TÜRKÜLERLE ANILDI

Bursa Marmara Yozgatlılar Federasyonunca düzenlenen Neşet Ertaş Kültür Sanat Gecesi 2 Bin kişinin katılımı ile türkülerle anıldı.

                Salonu  doldurup taşıran ve izdiham oluşturan vatandaşlara unutulmaz bir müzik ziyafetiyle, Türkülerin Efendisi Anadolu’nun Efsanesi “Bozkırın Tezenesi” olarak hafızalarda kazınan Türk halk müziğinin ünlü ismi Neşet Ertaş, türkülerle anıldı.

Bursa Marmara Yozgatlılar Federasyonunca düzenlenen Neşet Ertaş Kültür Sanat Gecesi Bursa’da 2 Bin kişinin katılımı ile türkülerle anıldı.

Osmangazi Kongre Salonunda Bbşb Altan Göl Şefliğinde Türk Halk Müziği Topluluğu ile Neşet Ertaş Abdallar Topluluğunun Osmangazi salonunu  doldurup taşıran ve izdiham oluşturan vatandaşlara unutulmaz bir müzik ziyafeti sundular.

Konserde Türkülerin Efendisi Anadolu’nun Efsanesi “Bozkırın Tezenesi” Olarak Hafızalarda Kazınan Türk Halk Müziğinin ünlü İsmi Neşet Ertaş, türkülerle anıldı.

Müzikseverlerinde türkülere eşlik ettiği konsere Yozgat’ın  eski Bakanlarından Lütfullah Kayalar, Bbşb Başkanı Alinur Aktaş, çok sayıda Milletvekilleri, Belediye Başkanları, Meclis Üyeleri, Siyasi Parti Temsilcileri, STK Yöneticileri, Kamu Kurum Amirleri ve yöneticileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Neşet Ertaş’ın hayatının anlatıldığı  sinevizyon gösterisiyle başlayan konserde halkın büyük katılımlarıyla coşkulu bir gece yaşandı. Oturacak yer bulamayan vatandaşlar yerlere oturarak konseri sonuna kadar izleyerek zaman zaman eşlik ettiler. Zaman zaman duygulu zaman zaman da neşeli anların yaşandığı konser 3.5 saat sürdü.

Programda konuşan; Bursa Marmara Yozgatlılar Federasyonu Genel Başkanı Ahmet Aslan, katılımcılara teşekkür etti, ayrıca yoğun programlarından dolayı katılamayıp,  telgrafla geceyi kutlayan Yozgatlı Hemşehrilerinden, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e Anayasa Mahkemesi Başkanı Prof.Dr. Zühtü Arslan’a Anayasa Komisyonu Başkanı ve  AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ’a eski Enerji Bakanı ve AK Kayseri Milletvekili  Taner Yıldız ve eski İçişleri Bakanı Osman Güneş’e teşekkür de bulunarak şöyle devam etti;

“Kendine has üslubuyla gönül telimizi titreten Neşet Ertaş, en büyük ilhamını yoksullukla ve acılarla dolu hayatından almış, üzüntüsünü, sevincini, sevgisi ve hasretini türkülere dökmüş, sazıyla teselli bulmuştur. O, sadece iyi bir saz ve söz ustasının ötesinde, özündeki insan sevgisi, ve hoş görüşüyle, insanları güzele ve kardeşliğe çağıran yeri doldurulmaz bir halk ozanıdır.

Sanatçı duruşu ve mütevazi kişiliği ile ünü ülke sınırını aşan sanatçının Unesco tarafından da “yaşayan insan hazinesi” ilan edilmiştir. ve çağımızda da savaşın, yıkımın, umutsuzluğun, her alanda yükseldiği bir ortamda Neşet Ertaş gibi bir değere ne kadar muhtaç olduğu görülüyor”

Aslan; Bozkırın tezenesi bundan 6 yıl önce susmuş olsa da,o tezeneden çıkan ses sonsuza kadar bozkırlardan gök yüzüne doğru yankılamaya devam edecektir dedikten sonra dernek faaliyetleri hakkında da şunları söyledi;

“40 yakın üniversite öğrencisi ne burs verdiklerini, ramazan ayında 500 adet erzak kartı dağıttıklarını, her sene  arabaşı gecesi yaptıklarını her sene ekonomik nedenlerle yuva kuramayan bir aileye yuva kurduklarını Bursa’da yaşayan 250 Türkmen ailesine Türkmen derneği ile maddi destek sağladıklarını ayrıca eylülde de nida tüfekçi gecesi yapacaklarını açıkladı  ve son olarak ta büyük ustayı huzurlarınızda rahmetle, minnetle, saygı ve özlemle anıyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM