• DOLAR
  %-0,00
 • EURO
  %0,19
 • ALTIN
  %0,15
 • BIST
  %0,31
BOZKIRIN YEŞİL ALTINI

BOZKIRIN YEŞİL ALTINI

Mercimek üretiminde ülkesel bazda 1. sırada yer alan Yozgat’ta iklim ve toprak şartlarına uygun yerli tohum çeşitlerinin yaygınlaştırılması amacıyla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce de yoğun faaliyetler yürütülüyor. Son yıllarda yaşanan gelişmelerle birlikte insan beslenmesinde kullanılan temel besin kaynağı olan baklagillerini üretiminin artırılması ülkemiz için büyük önem arz ediyor.

“YEŞİL MERCİMEKTE VERİM YÜZ GÜLDÜRDÜ”

Yozgat’ta 6 çeşit Yerli Yeşil Mercimek Çeşit demonstrasyonunun hasat ve harmanını yapıldı. İl ortalamasının üzerinde verimler alındı.

Yerli çeşitleri İlde denemek ve çiftçilere tanıtmak amacıyla Sorgun İlçesine bağlı Duralidayılı köyünde önder çiftçi Arif Tüysüz ile birlikte uygulanan Yerli Mercimek Demonstrasyonunun hasat ve harmanı, İl Müdürü Tanju Özkaya ve teknik personelin katılımı ile yapıldı.

Hasat ve harmanını işçilerle birlikte yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, şu bilgileri paylaştı.

“İlimiz iklim ve toprak şartlarına uygun yerli tohum çeşitlerinin yaygınlaştırılması gayesiyle İl Müdürlüğümüzce yoğun faaliyetler yürütülmekteyiz. Son yıllarda yaşanan gelişmeler göstermiştir ki İnsan beslenmesinde kullanılan temel besin kaynağı olan baklagillerini üretiminin artırılması ülkemiz için önem arz etmektedir.

İlimiz mercimek üretiminde ülkesel bazda 1. Sıradadır. Bu üretimi daha da artırmak için çalışmalar yapmaktayız. İlimizde çiftçilerimiz, genel olarak ithal yeşil mercimeği tercih etmektedir. Oysa Bakanlığımızın Araştırma kuruluşlarınca geliştirilmiş olan yerli çeşitlerimiz mevcuttur. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak amacımız öncelikle yerli tohumlar kullanılarak üretim ve veriminin artırılmasıdır.

Bu demonstrasyonumuzda Bakanlığımıza bağlı Ankara Tarla bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsünce geliştirilerek tescil edilmiş olan çeşitlerden Bozok – Karagül – Meyveci2001 ve Gümrah çeşitleriyle Özel Bir firma tarafından geliştirilerek tescil edilmiş olan Şahan çeşidi Yeşil Mercimek çeşitleri ekilmişti. Yapılan bu demonstrasyonumuz, üretim sezonu boyunca teknik personelimiz tarafından takibi yapıldı. Bakım çalışmalarının zamanında yapılması sağlanarak ürünün gelişim aşamaları gözlendi.

Bu sene İklime bağlı olarak hasat ve harmanı biraz gecikti. Ama mevsim şartlarının mercimek açısından iyi gitmesi nedeniyle güzel verim verdi. Yerli çeşitlerimizden 125 ila 194 Kg/Da arasında verimler aldık. Bunu çiftçi tabiriyle şöyle de açıklayabiliriz 1’e 15’ten 1’e 23’e kadar verimler alındı. Bakanlığımıza bağlı Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından ve Özel bir firma tarafından ıslah edilmiş bu çeşitleri çiftçilerimize ekmelerini ve yerli tohumlarımızla üretim yapmalarını tavsiye ediyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM