• DOLAR
  %-0,06
 • EURO
  %0,15
 • ALTIN
  %-0,49
 • BIST
  %1,99
BOZOK TOYU YAPILDI

BOZOK TOYU YAPILDI

Kayseri’de faaliyet  gösteren Bozok Kültür ve Yardımlaşma Derneği muhteşem bir Nevruz bayramı kutlaması  gerçekleştirdi.

Yozgat ve Yozgat’lı için yıllarca gönüllülük esasıyla bir çok kültür etkinliklerinde başı çeken memleket sevdalısı Bozok Kültür ve Yardımlaşma  Derneği Başkanı Prof. Dr. Kuddusi Erkılıç, imkan oldukça Türk Kültürüne ve özelde Bozok coğrafyası ve Yozgat adına bir çok çalışmaya imza atıp destek vereceklerini  vurguladı.

Kayseri’de faaliyet gösteren Bozok Kültür ve Yardımlaşma Derneği , 21 Mart’ta muhteşem  bir  Nevruz bayramı kutlaması gerçekleştirdi.

Hazırlıklarına  günler öncesinden başlanılan programda ; demir  dövüldü, ateş yakıldı, halk oyunları  ekipleri gösteri  sundu, yumurta  tokuşturuldu.

Nevruziye tatlısı, hedik, bulgur pilavı ve Yozgat Akdağmadeni belediyesi  tarafından  gönderilen “Akdağ Salep” ikram edildi. Türk bayrağı ve çam fidanları dağıtıldı. Geleneksellerin motiflerin bire bir orijinalliğini korumak ve aslını yaşatmak konusundaki hassasiyeti ile bir kez daha gönülleri  fetheden Bozok Kültür ve Yardımlaşma  Derneği Başkanı Prof. Dr. Kuddusi Erkılıç,”Bozoklar Buluşması” etkinlikleri çerçevesinde ilk kez kutlanan  Nevruz  bayramı şöleninin coşkuyla geçmesinden  duyduğu  memnuniyeti  dile getirdi.

Yozgat ve Yozgat’lı için  yıllarca gönüllülük esasıyla  bir çok kültür etkinliklerinde başı çeken memleket sevdalısı Dr. Erkılıç, imkan oldukça Türk Kültürüne ve özelde Bozok coğrafyası ve Yozgat adına bir çok  çalışmaya  imza atıp  destek vereceklerini vurguladı.

Bozok Kültür  Dayanışma Derneğİ BaşKan Yardımcısı ve Genel Sekreter İlhan Şenol da yaptığı  açıklamada; çok büyük emek ve gayret gösterdiklerini Bozok adına yaraşır bir program olması için gecesini gündüzüne kattığını ve sonuçtan çok memnun olduğunu belirtti.

Programda; Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Nevzat Özkan, “Türk kültüründe nevruz bayramı” konulu konferans verdi.

Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Azerbaycanlı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nigar Asgerova, kendi ülkesindeki Nevruz kutlamaları ile ilgili bilgi verdi.

Programa; Kayseri Vali Yardımcısı  Şenol Esmer, İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun, Boğazlıyan Belediyesi adına Başkan Yardımcısı Latif Manyas ve ekibi, Kayseri Gönüllü Kültür Kuruluşları Derneğİ Başkanı Ahmet Taş, STK başkanları, İÇEM (İç Anadolu erozyonla mücadele ve ağaçlandırma vakfı) Başkanı Yusuf Kenan Şahin, Yozgat Bozok Edebiyat Kültür Sanat Derneği Başkanı Songül Yurdagül Aksoy ve yönetimi, Oğuz Boyları Dernek Başkanı Öcal Aslankaya, Kanser Moral Motivasyon Dernek Başkanı  Ayşe Esengil ve yönetimi, Kahramanmaraşlılar Derneği yönetimi, Kafkaslar Folklor ekibi Başkanı Ahmet Namaldı ve Gemerek dernek yönetimi katıldı.

Programda Bozok Edebiyat  Kültür Sanat Derneğinin kıymetli  ozanları atışmalarla ve şiirlerle katkı  sunarken, Ümit  Yaşar Apaydın söylediği  bozlak ve Neşet Ertaş  türküleri ile gönülleri  bir kez daha feth etti. Bu anlamlı gün ve bayram toyu sanatçısı Mahmut Yıldız  konseri ile sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM