• DOLAR
  %0,13
 • EURO
  %-0,63
 • ALTIN
  %-0,66
 • BIST
  %-0,59
BOZOK ÜNİVERSİTESİ’NİN UZEM’DEKİ BAŞARISI

BOZOK ÜNİVERSİTESİ’NİN UZEM’DEKİ BAŞARISI

Yozgat Bozok Üniversitesi pek çok alanda olduğu gibi yaşadığımız salgın sürecinde Uzaktan Eğitim alanında da önemli çalışmalara imza atıyor.

Farklı Fakülte ve Yüksekokullarda özveri ile gayret gösteren personelin yanısıra örnek uygulamaları ile dikkat çeken Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından yapılan çalışmalar Okul Müdürü Dr. Öğr. Üyesi M. Ertuğ Yavuz tarafından Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ’a hitaben yazılan bir e-posta ile ulaştı.

Üniversitenin Uzem yetkililerinin ve her bir akademik personelinin çalışmalarını takdirle takip eden ve her zaman olduğu gibi bu konuda da personelinin yanında olan Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ’a ulaşan mesaj dolayısıyla Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi M.Ertuğ Yavuz’a tebriklerini ileten Rektör Karadağ, Yozgat Bozok Üniversitesi olarak bir aile bilinciyle çalışma yaptıklarını ve pek çok alanda olduğu gibi Uzem konusunda da öğrencilerin moral ve motivasyonunu yüksek tutma gayretinde olduklarını belirterek, Yüksekokul Müdürü başta Dr. Öğr. Üyesi M. Ertuğ Yavuz olmak üzere fedakârlıkla çalışan diğer hocalara teşekkürlerini iletti.

Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi M. Ertuğ Yavuz’un Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ’a hitaben kaleme aldığı mesajı şöyle:

“Sayın Rektörüm; Öncelikle tüm Dünyanın yaşadığı Covid-19 ölümcül virüslü günlerde, Yükseköğretim Kurulumuz talimatlarıyla başlatmış olduğunuz uzaktan eğitim günlerinde; sunduğunuz farkındalıklar, destekler ve yönlendirmeler için; başta şahsım olmak üzere, tüm Yüksekokul ve Bölüm öğretim elemanları, öğrencileri adına size ve Uzem’e teşekkürü bir borç bilirim.

Çoğu Üniversitenin uzaktan eğitime başlayamaması, ya da bizlerden çok sonra başlamasına rağmen, Yüksekokul ve Bölümümüzde sınırlı sayıda öğretim elemanı ile önceleri amatörce biraz da çekinerek başlayıp; sizlerin de direktif ve destekleri ile bir süre asenkron olarak verdiğimiz Yabancı Dil derslerini bir hafta gibi kısa sürede; görsel-işitsel teknik tüm bilgi, beceri ve materyallerimizi kullanarak sizlerin sayesinde eş zamanlı hale getirdik. Yoğun araştırmalarımız ve öğrencilerimizden gelen dönüşlere de baktığımız da; birçok Üniversitede Yabancı Dil derslerinin, birimimizde uygulanan; canlı, pratik, soru cevap uygulamalarına dayalı yöntemlerin aksine; sırf kuru bilgi paketleri yükleme ve karmaşık ödevlerden öteye gidemediğini sevinç ve gururla öğrendik.

Sizlerin Uzem’i çok kısa sürede aktif hale getirmenizden sonra, Yabancı Diller Yüksekokulu olarak, öğretim elemanlarımız ile de istişare ederek, Yüksekokul bünyesinde kurduğumuz soru komisyonumuzla da ortak çalışarak, Uzem’e Yabancı Dil İngilizce ortak servis dersinin, ayni gün ve saat aralığında tek oturumda yapılması teklifini sunduk. Allah’a cc Şükürler olsun ki, Uzem’in de teknik desteği ile bir ilke imza atarak: 2000’nin üzerinde öğrencimizin ortak Yabancı Dil Vize Sınavını 15 Nisan 2020’de saat 2.00/2.30 arası büyük bir başarı ile tamamladık. Teknik ya da bireysel sorunlarından dolayı sınava giremeyen öğrencilerimizi de; sizlerin de yönlendirmeleri doğrultusunda, sosyal medyada, mail ve telefon görüşmeleri ile bilgilendirip; ödev, alıştırma, kısa sınav ve destek çalışmaları ile mağdur etmeyeceğimizin teminatını sunduk.

Yaşadığımız bu zorlu ve kaygılı günlerin içinde hem öğretim elemanlarımıza hem de öğrencilerimize; Rektörlüğümüzün direktiflerini, mesajlarını anında bildirip, anketler gönderip, derslerimizin dışında da sıcak bir aile ortamı misali canlı meetinglerle fikir alışverişlerinde bulunup, destek ve danışmanlıklar da bulunduk. Bu anketlerimiz arasında; yabancı bir dili öğrenme zorluklarının yanı sıra; yüz yüze canlı danışmanlık yapamadığımız genç öğrencilerimize, tüm kötü alışkanlık ve bağımlılıklardan uzak kalmalarını öğüt verip telkin eden, anketler de büyük bir önem ve yer teşkil etmektedir. Tüm bu çerçeve de geleceğimizin teminatı öğrencilerimizi; Türk ve Dünya Klasiklerini okumaya, ağaç işlemeciliği, bitki yetiştiriciliği, ev hayvanları besleme ve evde yapılabilecek sporlar vb. yararlı hobilere yönlendirdik.

Özellikle de, yoğun bir dil eğitimi gören İngiliz Dili ve Edebiyatı ABD Hazırlık öğrencileriyle kurduğumuz Dil ve Edebiyat Kulübü ve danışmanları öncülüğünde; kesintisiz, yoğun dil derslerinin dışı boş zamanlarında da öğrencilerimize: çeşitli dil oyun aktiviteleri, hedef dildeki yabancı film, müzik gösterileri, okuma, çeviri ve dil egzersiz çalışmaları yaptık, yapmaktayız.

Ayrıca merkez kampüsümüzün dışındaki Meslek Yüksekokullarımızla da (Şefaatli, Boğazlıyan, Sorgun, Sosyal Bilimler vb.) yakın bağ ve iletişimler kurularak yabancı dilde materyal, öğretim elemanı ve çeviri desteği verilmiş, verilmektedir. Özellikle Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu: Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü ile öğretim elemanı ve öğrenci yakın iletişimleri ile ulusal ve uluslararası yarışmalara katılım çeviri (ABD İngilizce senaryo yarışması vb.) çalışmalar yapılmış; Avrupa Birliği projeleri,  toplum yararı projeler planlanmış ve ileriye dönük toplantı, paylaşım, buluşmalar takvimlendirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca aynı Bölümden Sayın Öğretim Görevlisi Batuhan Kalaycı Hocamız ve öğrencilerinin kurgu katkılarıyla oluşturulan, kendi öğrencilerimizin: sizlere ve Üniversitemize amatör çabalarıyla İngilizce olarak çekmiş oldukları kısa görsel, sesli yazılı özlem ve anlatım düzeylerini de gösteren sıcacık, içten mesajlarını da, sizlere sunmaktan, paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyarız.

Tüm bu çalışmaları yaparken de öğrencilerimize Ulusal Milli Değerlerimizi unutmadan, Uluslararası olmaları bilincini vermeye çalıştık. Bu yoğun çalışmalar çerçevesinde sadece ülke içindeki: ODTÜ, Sivas Cumhuriyet, Erciyes, Atatürk, GOP gibi Üniversitelerdeki uzaktan eğitim yabancı dil uygulamalarını değil; Pakistan (Islamabad, OET & IELTS CELL- M&M Institute), ABD, Irak (Bağdat-College of Women Studies), Romanya(Bükreş Dimitri Cantemir Ün.), KKTC (Lefkoşa-Yakın Doğu Ün.) vb. yabancı ülke eğitim kurumlarını da inceledik. Hatta birkaç dersimize uzaktan dil eğitiminde Üniversitemizde uzaktan eğitimde sınırlarımızı da aşan bir başka ilk uygulama ile alanlarında uzman yabancı konuklarımızı: OET & IELTS CELL- M&M Institute – Islamabad, Pakistan’dan Bay Muhammed Ghaznavi ve Romanya(Bükreş Dimitri Cantemir Ün.)’den Doç Dr. Julia Waniek, Bağdat-College of Women Studies’den Dr. İsmail Hind Moy vb. davet ederek öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz ile tanıştırdık. Bu çalışmalar ışığında ikili ilişkilerimizi daha da geliştirip, ilerleyen dönemde yeni Erasmus Plus antlaşma ve projeleri yapma yolunda ilerlemekteyiz.

Başta şahsım olmak üzere, tüm idareci, öğretim elemanı ve öğrencilerimizin iyi niyet, memnuniyet, temenni ve selamlarını tekrar iletir, her alanda desteklerinizden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM