• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
BOZOK’TAN BİR BAŞARI DAHA

BOZOK’TAN BİR BAŞARI DAHA

Yozgat Bozok Üniversitesi, Yükseköğretim Kurulu tarafından düzenlenen Engelsiz Üniversite Bayrakları ve Program Nişanı Ödül Töreni’nde büyük bir başarı elde etti. 97 üniversite arasında Türkiye 8’incisi olarak öne çıkan üniversite, toplamda 8 alanda 8 bayrak ödülü alarak dikkatleri üzerine çekti.

-“BOĞAZLIYAN MYO’YA İKİ BAYRAK”-

YÖK tarafından 2018 yılından beri düzenlenen “Engelsiz Üniversite” ödüllerinde başvuruda bulunan Bozok Üniversitesi, 17 birimle katılım gösterdi. “Mekânda Erişilebilirlik” kategorisinde Akdağmadeni Sağlık Yüksekokulu bir bayrak, “Eğitimde Erişilebilirlik” ve “Mekânda Erişilebilirlik” kategorilerinde ise Sorgun Meslek Yüksekokulu ve Boğazlıyan Meslek Yüksekokulu ikişer bayrak kazandı. Ayrıca, Sarıkaya Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu, Tıp Fakültesi ve Veteriner Fakültesi “Eğitimde Erişilebilirlik” kategorisinde 3 bayrak daha elde etti. Bu başarılarla birlikte Bozok Üniversitesi, 8 birimle 8 bayrak kazanarak Türkiye genelinde 8’incilik elde etti.

Engelli bireylerin üniversite kampüsü içerisinde tam, etkin ve eşit katılımını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen çalışmaların değerlendirildiği Engelsiz Üniversite Bayrak Ödülleri, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar tarafından açıklandı. YÖK Başkanı Özvar, eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak için “engelsiz erişim” ve “engelsiz eğitim” başlığı altında önemli çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Üniversitenin büyük başarısına ilişkin bir açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, “Engelsiz Üniversite” olma hedefi doğrultusunda gerçekleştirdikleri çalışmaların meyvelerini topladıklarını ifade etti. Karadağ, Mekânda Erişilebilirlik, Eğitimde Erişilebilirlik ve Sosyo-Kültürel Faaliyetler kategorilerinde toplamda 17 başvuruda bulunduklarını ve 8 ödül aldıklarını vurguladı. Geçen yıl elde ettikleri üçüncülük ödülü ile bu yıl kazandıkları 8 ödül ve Türkiye 8’inciliğiyle gurur duyduklarını belirtti.

Yozgat Bozok Üniversitesi, engelli bireylerin üniversite yaşamında tam ve etkin bir şekilde yer alabilmesi için çeşitli adımlar atmaktadır. Engelsiz Üniversite Bayrak Ödülleri, bu çabaların bir sonucu olarak değerlendirilmekte.

Bu önemli başarı, Yozgat Bozok Üniversitesi’nin engelli öğrencilere sunduğu destek ve imkanların göstergesidir. Engelsiz bir eğitim ortamı sağlama amacıyla yapılan çalışmalar, engelli bireylerin üniversiteye erişimini kolaylaştırmaktadır. Üniversitenin bu ödüllerle taçlandırılması, toplumda engellilerin eğitim hayatına katılımı konusunda farkındalık yaratmaktadır. (Hüseyin TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM