• DOLAR
  8,8689
  %1,22
 • EURO
  10,4740
  %1,60
 • ALTIN
  499,21
  %1,68
 • BIST
  1.385
  %-1,20
BU SEFER UYALIM!

BU SEFER UYALIM!

İl genelindeki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı hızla artış göstermeye devam ederken, kısmi kapanmanın tam kapanmaya dönüşmemesi için kurallara riayet edilmesi istendi. Sağlık Bakanlığı’nca açıklanan son tabloda Yozgat il genelinde 100 Binde vaka oranı 350,28 olarak açıklandı. İl genelindeki artışın sebeplerini madde madde sıralayan Yozgat Valiliği en fazla taziye ziyaretleri, ev gezmeleri ve imece usulü ile evlerde yapılan mantı, sarma, tatlı gibi faaliyetlerin sebep olduğu uyarısını yaptı.

Tüm Dünyayı etkisi altına alan covid 19 Ülkemizde de çemberi daraltıyor. Bahar aylarını iyiden iyiye hissettiğimiz şu günlerde corona virüs vaka sayısı da her geçen gün artış gösteriyor.

Uzaklardan haber aldığımız pozitif vaka sayıları ise artık en yakınımızda görülüyor. Kurallara uymazsak daha sıkı tedbirlerin geleceği ve bu virüsün kaçınılmaz olacağı vurgulanırken, alınan tedbirlere ise uyulması istendi.

YOZGAT NEDEN ARTIYOR?

Bu arada Yozgat Valiliği, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) en fazla taziye ziyaretleri, ev gezmeleri ve imece usulü ile evlerde yapılan mantı, sarma, tatlı gibi faaliyetlerden dolayı vaka artışlarının yaşandığı bilgisini paylaştı.

İl genelindeki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı hızla artış göstermeye devam ederken, kısmi kapanmanın tam kapanmaya dönüşmemesi için kurallara riayet edilmesi istendi.

Özellikle Yozgat il genelinde taziye ziyaretlerinde maske ve mesafe kurallarına uyulmaması, fazla kişinin aynı anda ve uzun süreli taziye evinde bulunması ve ‘hayır’ adı altında ikramda bulunulması vaka sayılarında artışlara neden oluyor.

Ev ziyaretlerinde ise koronavirüs en yakınımızdaki akraba, arkadaş ve komşulardan bulaşıyor. Yemek davetleri, akraba ve komşulara yapılan ev ziyaretleri vaka sayılarında artışlara neden olduğu için taziye ziyaretleri ile maske, mesafe, temizlik kurallarına uyulsa dahi yapılmaması gerektiği vurgulandı.

Hane içerisinde ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı gibi Kovid-19 belirtileri olan ya da Kovid-19 tanısı alan, pozitif vaka ile teması olan kişi bulunması halinde hane içi izolasyon tedbirlerine uyulması, çağrı merkezi aracılığı ile sağlık yardımı alınması maske, mesafe, hijyen kurallarına uyulması gerektiğine bir kez daha dikkat çekildi.

Öte yandan Sağlık Bakanlığı’nca 03-09 Nisan 2021 tarihinde açıklanan son tabloda Yozgat il genelinde 100 Binde vaka oranı 350,28 olarak açıklandı.

İçerisinde bulunduğumuz Ramazan ayında uygulanacak olan tedbirlere uyulması ile birlikte vaka sayısının azalmasının beklenildiği, aksi taktirde kısmi kapanmanın tam kapanmaya dönüşeceği uyarısı yapıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM