• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
BU UYARIYI DİKKATE ALIN!

BU UYARIYI DİKKATE ALIN!

Yozgat Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Harun Evcimen, Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 7440 sayılı Kanun’un yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirten Evcimen, mükelleflerin bu kanunu iyi değerlendirmeleri gerektiğini vurguladı.

Yozgat Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Harun Evcimen, “7440 Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’a ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7440 sayılı Kanun 12 Mart 2023 tarihli ve 32130 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini aktaran Evcimen, “Mükelleflerin kendileri açısından birçok avantajı beraberinde getiren bu kanunu çok iyi değerlendirmeleri gerekmektedir” dedi.

Evcimen, şu bilgileri paylaştı.

“Söz konusu Kanun ile; Vergi dairelerine olan vergi, vergi cezaları, motorlu taşıtlar vergisi ve trafik para cezaları,  öğrenim ve katkı kredisi borçlarının ferilerinden vazgeçilerek peşin veya 48 ay taksite kadar ödeme imkanı sağlamaktadır. Ayrıca yapılandırılan borçların anlaşmalı bankaların kredi kartı ile ödenmesi kolaylığını da beraberinde getirmektedir.

Yine bu kanun ile Belediyelere, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği’ne bağlı odalara,  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine bağlı odalara,  Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşlarına bağlı odalara 31.12.2022 tarihi itibariyle olan borçlarının 9 eşit taksite kadar ödenmesi ve gecikme faizlerinin tahsilinden vazgeçilmesi imkanı sağlamaktadır.

Sosyal Güvenlik Kuruma olan borçlar, genel sağlık sigortası primi, idari para cezaları gibi borçlarında yapılandırılmasına ve peşin veya 48 aya kadar vadeli ödeme imkânı sağlamaktadır.

Söz konusu kanun mükelleflere 2018, 2019, 2020, 2021 ve 2022 yıllarını kapsayan matrah artırımı imkanı da sunmaktadır. Belirtilen yıllara ilişkin matrah artırımında bulunan mükelleflerin ilgili dönemleri, bazı özellikli konular haricinde incelemeden muaf tutulacaktır. Matrah artırımı neticesinde tahakkuk eden ödemeler yine peşin veya 12 ay taksitli olarak ödenebilmektedir.

30 HAZİRAN RESMİ TATİL OLDUĞU İÇİN 3 TEMMUZ 2023 TARİHİNE DİKKAT!

Bu imkânlardan faydalanmak için 30 Haziran 2023 tarihine kadar başvuru yapılması gerekmektedir. 30 Haziran’ın Kurban Bayram’ı tatiline denk geldiği için son başvuru tarihi resmi tatil sonrası ilk mesai günü olan 3 Temmuz 2023 Pazartesi günüdür.

31 TEMMUZ 2023 BU YAPILANDIRMANIN EN ÖNEMLİ GÜNÜDÜR!

Uzatma öncesi ikinci taksitin son ödeme günü olan 31 Temmuz 2023 tarihi, uzatma sonrası birinci ve ikinci taksitin son ödeme tarihi olmuştur. Mükelleflerin yapılandırmalarının bozulmaması için özellikle bu hususta çok dikkat olmaları gerekmektedir.” (Hüseyin TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM