• DOLAR
  %0,13
 • EURO
  %0,19
 • ALTIN
  %-0,28
 • BIST
  %2,70
BULUT’TAN MALİ TATİL ELEŞTİRİSİ

BULUT’TAN MALİ TATİL ELEŞTİRİSİ

Mali Müşavirlerden Mali Tatil uygulamasına tepki;

Yozgat Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Ahmet Bulut, Mali Tatil uygulamasını eleştirdi. Bulut, “Mecliste kabul edilip yürürlüğe giren ancak hiçbir meslek mensubunun gerçek anlamda tatil yapamadığı, bırakın tatil yapmayı bürosundan bile ayrılamadığı ve sadece adı Mali Tatil olan garip uygulamanın biran önce amacına uygun olarak yeniden revize edilmesi ve hayata geçirilmesi gerekiyor” dedi.

“Her yıl aynı  sıkıntıyı yaşıyoruz ve her yıl aynı tepkiyi gösteriyoruz” diyen Bulut, “TURMOB ve TBMM Ye burdan Yozgat SMMM Odası olarak yeter artık diyoruz” dedi.

Çok yoğun bir çalışma takvimi ve bir o kadar da ağır bir iş yükü altında mesleklerini icra ettiklerini söyleyen Yozgat SMMM Odası Başkanı Ahmet Bulut “Muhasebe camiasının yaz aylarında bir nebze olsun dinlenmesine, kendisine, ailesine ve sevdiklerine zaman ayırmasına imkân sağlamak amacıyla ihdas edilen Mali Tatil ilk çıktığı haliyle bile yetersiz ve büyük eksiklikler içerirken, günümüze kadar yapılan birçok değişiklik ve güncelleme ile bugün tamamen amacından sapmış ve uzaklaşmıştır.    Üst Birliğimiz TÜRMOB, odalarımız ve meslek camiası olarak, yasanın çıktığı ilk günden itibaren eksikliklerinin giderilmesi,  uygulanabilir ve gerçek amacına hizmet edebilir hale getirilebilmesi için eleştiri, görüş ve önerilerimizi ilgili makamlara ilettik. İletmeye de devam ediyoruz. Mali tatilin gerçekçi ve yaşanılabilir bir şekle kavuşturulması büyük muhasebe camiasının en büyük dileği ve önceliklerindendir” diye konuştu.

Normal beyan süreleri arasında hiçbir fark yok”

Mali tatilin ismiyle içeriğinin aynı olması gerektiğini belirten Bulut, sözlerini şöyle sürdürdü;       “Meslek camiası olarak mevcut haliyle mali tatilden gerçek anlamda faydalanamıyoruz ve normal zamanda yaptığımız işleri beyan sürelerinde uzama olmadığı için tatil içerisinde de yapmaya devam ediyoruz. Gerçek anlamda faydalı bir mali tatil olabilmesi için Temmuz ayında verilmesi gereken beyanname bildirimlerinin yani Haziran ve Temmuz aylarına ait olan beyannamelerin Ağustos ayında verilmesi gerekmektedir. Veya en azından 8 ile 10 Ağustos tarihine kadar verilmelidir. Böylece ismiyle içeriği uyumlu daha yaşanılabilir bir şekle sahip mali tatil sağlanacaktır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM