• DOLAR
  %0,16
 • EURO
  %0,30
 • ALTIN
  %-0,03
 • BIST
  %1,18
BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, “Endüstriyel Kenevir alanında ihtisas üniversitesi olan Yozgat Bozok Üniversitesi başta olmak üzere, bu programa katılım sağlayan KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği (ÜNİKOP)’ne üye bölge üniversitelerinin bölgenin kalkınmasına dönük olarak sunacakları katkılar büyük önem arz etmektedir” dedi.

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Konya Ovası Projesi (KOP) İdaresi ile KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği (ÜNİKOP) iş birliğiyle ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) ev sahipliğinde düzenlenen ‘8. Uluslararası KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu’na katıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile Yozgat,  Nevşehir, Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya ve Niğde’yi kapsayan, bölgesindeki 13 üniversitenin birlikteliğiyle oluşan KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği (ÜNİKOP) iş birliğiyle ‘Uluslararası KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu’nun 8’incisi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapıldı.

 1. Uluslararası KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu açılış konuşmasını NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin yaptı. Rektör Aktekin, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı’nın Kalkınma Bakanlığı iş birliğiyle hem üniversitelerin bulundukları bölgeye olan katkılarını arttırmak hem de belirli alanlarda ihtisaslaşmaya teşvik etmek amacıyla üniversitelerin ihtisaslaşmasına büyük önem verdiğini belirtti. Rektör Aktekin, 2016-2019 yıllarında 15 üniversitenin bölgesel kalkınma odaklı üniversite olarak seçildiğini ve söz konusu çalışmaların YÖK Başkanlığı’nın koordinasyonunda devam ettiğini kaydetti.

Sempozyumun açılışında KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin ise özellikle YÖK tarafından hayata geçirilen “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi” kapsamında yürütülen çeşitli projelere yaklaşık 29 milyon TL’lik bir destek sağlandıklarına vurgu yaptı.

Sempozyum kapsamında ayrıca düzenlenecek oturumlarda alanında uzman bilim insanları ‘Küresel Ekonomik Güvenlik (Gıda Güvenliği)’, ‘Tarım Araştırmaları (Bitkisel ve Hayvansal Üretim)’, Turizm Araştırmaları (Gastronomi), ‘Bilişim Teknolojileri ve Siber Güvenlik’ ve ‘Alternatif Enerji Kaynakları’ üzerine konuşacak.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, program öncesinde NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin’e nezaket ziyaretinde bulundu.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Konya Ovası Projesi (KOP) İdaresi ile KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği (ÜNİKOP) iş birliğiyle ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) ev sahipliğinde düzenlenen ‘8. Uluslararası KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu açılış programına katılmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek şunları söyledi:

“Endüstriyel Kenevir” alanında ihtisas üniversitesi olan Yozgat Bozok Üniversitesi başta olmak üzere, bu programa katılım sağlayan KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği (ÜNİKOP)’ne üye bölge üniversitelerinin bölgenin kalkınmasına dönük olarak sunacakları katkılar büyük önem arz etmektedir. Bölgenin Kalkınması için Üniversitelerimizin bir araya gelmesi de ortaya konan bu iradenin sonucudur. Sempozyumda sunulacak tebliğler de bu noktada ön açıcı bilimsel çalışmalar olacaktır. Yapılan çalışmaların bölgemiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM