• DOLAR
  %0,73
 • EURO
  %-0,26
 • ALTIN
  %-0,69
 • BIST
  %3,13
BÜYÜK TATBİKAT YARIN

BÜYÜK TATBİKAT YARIN

Boğazlıyan’da yarın deprem tatbikatı yapılacak.

12 Kasım 2022 Cumartesi günü Saat 18.57’de tüm Türkiye’de olduğu gibi Boğazlıyan’da da deprem tatbikatı yapılacak. ‘Çök, Kapan ve Tutun’ sloganı ile Radyolar, televizyonlar tatbikat anonsunu otomatik olarak geçecek. Düğmeye basılacak ve sisteme otomatik atılacak tatbikat anonsu. HAY Sistemi üzerinden birkaç dakikada tüm Türkiye’ye aynı anda mesaj gelecek.

Ülkemizin büyük bir kısmı deprem kuşağı üzerinde yer alırken,  geçmişte çok acı tecrübeler yaşadık. Özellikle 17 Ağustos Marmara Depreminde binlerce insanımız hayatını kaybetti, sonrasında yaşanan Düzce, Van ve Elazığ-Malatya depremleri de bize defalarca deprem gerçeğini acı bir şekilde hatırlattı.

Bu kapsamda; İçişleri Bakanlığı koordinesinde ‘Çök, Kapan ve Tutun’ sloganı ile Boğazlıyan’da yarın saat 18.57’de deprem tatbikatı yapılacak.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “12 Kasım’da, 18.57’de ilk kez bir ülke tatbikatı yapacağız. ‘Çök, kapan ve tutun’. Çok basit bir tatbikat. Radyolar, televizyonlar tatbikat anonsunu otomatik olarak geçecek. Düğmeye basılacak ve sisteme otomatik atılacak tatbikat anonsu. HAY Sistemi üzerinden birkaç dakikada tüm Türkiye’ye aynı anda mesaj gelmiş olacak” açıklamasında bulundu.

Boğazlıyan Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada; ‘Deprem Anı; Çök, Kapan ve Tutun’ sloganı ile 12 Kasım 2022 Cumartesi günü Saat: 18.57’de Boğazlıyan Cumhuriyet Meydanı’nda deprem tatbikatının gerçekleştirileceği bildirildi.

Açıklamada; İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı genelgesi çerçevesinde Afetlere dirençli toplum oluşturma vizyonu ile Türkiye’de yaşanabilecek her tür ve ölçekteki afet ve acil durumlara etkin bir şekilde müdahale etmek, birlikte çalışma kültürünü geliştirmek ve farkındalık oluşturulması amacı ile 12 Kasım Düzce depreminin yıldönümünde; ‘Çök, Kapan ve Tutun’ tatbikatının gerçekleştirileceği, tüm kamu kurum ve kuruluşları ile vatandaşların katılımıyla tatbikat gerçekleştirilecek.

Öte yandan ‘Çök, Kapan ve Tutun’ tatbikatının, deprem farkındalığı ve bilincinin artırılması açısından faydalı olacağı ifade edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM