• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
BÜYÜK ZAFERİN 101. YILI

BÜYÜK ZAFERİN 101. YILI

30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Atatürk’ün başkumandanlığında başlayan Büyük Taarruz’un zaferle sonuçlanmasının 101. yılı Boğazlıyan’da da coşku ve heyecanla kutlandı.

30 Ağustos Zafer Bayramı 101. yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de coşku ve heyecanla kutlandı. 101 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde gerçekleşen Büyük Taarruz, Türk Ordusunun zaferiyle sonuçlandı. 30 Ağustos 1922 yıllarca süren Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlandığını müjdeleyen bir tarih olarak da kayıtlara geçti.

Boğazlıyan’da 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 101’nci yıl dönümü nedeniyle düzenlenen tören, Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulmasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende emsalsiz bir kahramanlık destanının 101. yıl dönümünü milletçe birlik ve dirlik içinde kutlamanın mutluluk ve heyecanının yaşandığı vurgulandı.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 101’nci yıl dönümü Boğazlıyan’da coşkuyla kutlandı.         Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulmasıyla başlayan kutlama törenine İlçe Kaymakamı Recep Aydın, Belediye Başkanı Gökhan Coşar, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Soydoğan, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mustafa Bilgehan Kayık, Askerlik Şubesi Başkan vekili Personel Astsubay Kıdemli Çavuş Yusuf Çakmak, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Kaymakam Aydın ve Belediye Başkanı Coşar’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Askerlik Şubesi Başkan vekili Personel Astsubay Kıdemli Çavuş Yusuf Çakmak, yaptı.

Çakmak, konuşmasında; “Bugün yüce Türk ulusunun, esaret zincirine vurulmak istendiği, aziz vatanın işgal edildiği, ordularımızın dağıtıldığı karanlık bir ortamdan kurtuluşa ve aydınlığa ulaştığımız 30 Ağustos Zafer Bayramının 101’inci yıl dönümünü kutlamaktayız.

30 Ağustos 1922 günü kahraman ordumuz zaferler zincirine bir halka daha ekleyerek bağrından çıktığı yüce Türk ulusuna hür ve bağımsız yaşamanın yolunu açmıştır.

Anasıyla, babasıyla, bacısıyla, yaşlısıyla, genciyle, yedisinden yetmişine, kendi varlığını ülkesine adayan Mehmetçik 26 Ağustos’ta Afyon’da şahlanmış, 30 Ağustos’ta zafere ulaşmış ve 9 Eylül’de hayal peşinde koşan zavallıları kendisine ilk hedef olarak gösterilen Akdeniz’e dökmüştür.

Yüce Türk ulusu şanlı tarihinden aldığı güç ile özgürlük ve bağımsızlığına uzanacak ellerin nasıl kırılacağını dünya harp tarihinde yer alacak bu zafer ile göstermiş ve özgürlük mücadelesi veren uluslara örnek olmuştur. Bu zafer yoktan bir ordu kurabilen inandığı değerler uğruna tek yumruk olabilen ve vatan uğrunda ölmeyi şeref sayan Türk insanının kudretinin en büyük göstergesidir.

mazisi Türk tarihi ile başlayan kahramanlığını ulusun özünden alan Türk silahlı kuvvetleri geçmişte olduğu gibi bu günde Türk yurdunun yılmaz bekçisi ve ulusun koruyucusu olmaya devam etmektedir” dedi.

“Güzel vatanımızın teminatı olan Türk Silahlı Kuvvetleri nice 30 Ağustos zaferleri kazanmak için eskisinden çok daha güçlü ve hazırdır” diyen Çakmak, “Bu tarihi gün vesilesiyle, başta Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere, kurtuluş savaşımızın tüm kahramanlarını, mukaddes vatanımız için canı pahasına görev yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi minnetle anarken, hatıraları önünde bir kez daha saygıyla eğiliyor, şükranlarımızı sunuyoruz” şeklinde konuştu. (Hüseyin TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM