• DOLAR
  %0,07
 • EURO
  %0,09
 • ALTIN
  %0,11
 • BIST
  %5,16
BÜYÜKBAŞ HAYVANLAR GÖZETİM ALTINDA

BÜYÜKBAŞ HAYVANLAR GÖZETİM ALTINDA

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden Yozgat il genelinde ‘Şap Aşılama Kampanyası’ kapsamında şuana kadar 150 Bin büyükbaş hayvan aşılandı. Kampanya sürecinde 237 Bin hayvanın aşılanması planlanıyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju ÖZKAYA, “‘Şap hastalığı, tüm çift tırnaklı çiftlik hayvanlarında hayvanlarda görülebilen salgın ve bulaşıcı, viral bir hayvan hastalığıdır. Şap hastalığı ölümlere sebebiyet vermesinin yanı sıra bu hastalık nedeniyle oluşan et ve süt gibi verim kayıpları çiftçilerimizi ve ülke ekonomimizi olumsuz yönde etkilemektedir. İlkbahar ve Sonbahar dönemlerinde olmak üzere yılda iki kez şap hastalığına karşı aşılanması gerekmektedir” dedi.

İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü ekipleri yoğun bir şekilde aşılama çalışmalarına devam ediyor.

2022 yılında İlkbahar Şap Aşılama Kampanyası kapsamında il genelinde şu ana kadar 150 Bin adet büyükbaş hayvan aşılanırken, kampanya bitim tarihi olan 30 Nisan tarihine kadar ise  237 Bin büyükbaş hayvanın aşılanması hedefleniyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju ÖZKAYA açıklamasında; ”Şap hastalığı, tüm çift tırnaklı çiftlik hayvanlarında hayvanlarda görülebilen salgın ve bulaşıcı, viral bir hayvan hastalığıdır. Şap hastalığı ölümlere sebebiyet vermesinin yanı sıra bu hastalık nedeniyle oluşan et ve süt gibi verim kayıpları çiftçilerimizi ve ülke ekonomimizi olumsuz yönde etkilemektedir.

Çok hızlı bir bulaşma ve yayılma gösteren şap hastalığının ve neden olduğu ekonomik kayıpların önlenmesi için büyükbaş hayvanların İlkbahar ve Sonbahar dönemlerinde olmak üzere yılda iki kez şap hastalığına karşı aşılanması gerekmektedir.

Bu amaçla her yıl olduğu gibi 2022 yılında da ilimizde Şap Hastalığına karşı aşılama çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir. 2022 yılında İlkbahar Şap Aşılama Kampanyası kapsamında ilimiz genelinde şu ana kadar 150.000 adet büyükbaş hayvan aşılanmış olup kampanya bitim tarihi olan 30 Nisan tarihine kadar 237.000 büyükbaş hayvanın aşılanması hedeflenmektedir.

İşletme ziyaretlerinde Şap Aşılamalarının yanında 0-6 aylık arası buzağıların küpeleme ve kimliklendirme işlemleri, 3-6 dişi buzağılar ile aşısız tüm dişi sığırların Brucella Hastalığına konjuktival (göz) aşılama çalışmaları aralıksız devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM