• DOLAR
  12,4032
  %0,28
 • EURO
  14,0104
  %0,01
 • ALTIN
  712,16
  %-0,10
 • BIST
  1.776
  %-2,35
BÜYÜKELÇİ’DEN VALİ ÇAKIR’A ZİYARET

BÜYÜKELÇİ’DEN VALİ ÇAKIR’A ZİYARET

Mahtumkulu Firaki Şiir Bayramı etkinliklerine katılmak üzere Yozgat’a gelen Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev, Valimiz Kadir Çakır’ı ziyaret etti.

Vali Kadir Çakır’ı ziyaret eden Amanlıyev, yaptığı açıklamada, her yıl şiir bayramı etkinlikleri kapsamında gerek Türkmenistan’da gerekse yurt dışında ve Türkiye’de programlar düzenlediklerini söyledi.

Bu kapsamda Ankara Dikmen Vadisi’ndeki Türkmenistan Parkı’nda bulunan Mahtumkulu heykeline çelenk koyduklarını aktaran Amanlıyev, şunları kaydetti:

“Yozgat Valiliğinin destekleriyle aynı etkinlikleri Yozgat’ta düzenlemeyi planladık. Ayrıca Bozok Üniversitesinde Mahtumkulu konferansı düzenliyoruz.”

Vali Çakır da Türkmenistan ile Türkiye’nin tarih, kültür ve din birlikteliği olduğunu ifade ederek, “Mahtumkulu şairimiz de bir Türkmen ve İslam şairi. Türk edebiyatında önemli eserler vermiş şairimiz, sadece Türkmenistan’a ait değil bölgeye ait bir şair. Büyükelçimizi ilimizde görmekten çok mutlu olduk” dedi.

Türkmenistanlı ünlü şair Mahtumkulu Firakı için anma programı yapıldı.

Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçiliği, ülkede her yıl 27 Haziran’ın Mahtumkulu Firakı Şiir Bayramı olarak kutlanması münasebetiyle, Yozgat’ta Mahtumkulu Firakı’nın heykeline çelenk koyma programı düzenledi.

Çapanoğlu Kent Park’ta düzenlenen programda Türkmenistan Milli Marşı ve İstiklal Marşı okundu.

Vali Kadir Çakır, burada yaptığı konuşmada, Mahtumkulu Firakı’yi rahmetle andığını belirtti.

Türkmenistan Büyükelçisi ve ekibini kentte ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Vali Çakır, “Mahtumkulu Firakı, gerek Türk birliğinin, gerek İslam Birliğinin bir arada olması için büyük emek sarf eden, kaleminden mürekkep akıtan bir insan. Arapça, Farsça okumuş, Türk diline hakim, köklü bir aileden gelen bir insan. Bugün sadece Türkiye’ye Türkmenistan’a değil bütün coğrafyaya, İslam coğrafyasına eserleriyle hitap eden bir insan. Bugün burada düzenlenen program vesilesi ile kendisini rahmetle anıyoruz.” dedi.

Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev de bugünün Türkmenistan ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin bir bayramı olduğunu söyledi.

Amanlıyev, şu değerlendirmede bulundu:

“Ortak şairimiz, düşünürümüz Mahtumkulu atamızın doğumunun 295. yıl dönümü münasebetiyle bu parkta bulunan heykele çelenk koyma programı düzenledik. Ülkemizin kültürünün, sanatının, müzik değerlerinin genel olarak manevi kalkınışının gelişmesi için büyük çalışmalar yapılmakta. Bu çalışmalar aynı zamanda ülkemizin ortak kültürümüzün temsilcileri olan şairlerimizin eserlerinin hem ülkemizde hem yurt dışında tanıtılması açısından da büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamda Mahtumkulu Firakı’nın hem Türkmenistan’da hem de yurt dışında ve Türkiye Cumhuriyetinde büyük bir coşkuyla kutlanıyor olması bizim için büyük bir gurur kaynağıdır.”

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse ise büyük şair Mahtumkulu’yu rahmetle andığını ifade etti.

Konuşmaların ardından Mahtumkulu Firakı’nın heykeline çelenk konuldu. Burada gerçekleşen törenin ardından, Bozok Üniversitesinde de Mahtumkulu konulu konferans düzenlendi.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM