• DOLAR
  %0,43
 • EURO
  %0,16
 • ALTIN
  %0,03
 • BIST
  %-0,05
C PANCARINA REKOR FİYAT AÇIKLAMASI

C PANCARINA REKOR FİYAT AÇIKLAMASI

Kayseri, Boğazlıyan ve Turhal Şeker Fabrikalarında bir günde 36 bin 500 ton pancar işleniyor. Başkan Akay, çiftçilere müjde vererek, C Pancarı için 250 lira taban fiyat açıkladı ve bu rakamın küspe, nakliye ve prim ile birlikte 325 lirayı aşacağını söyledi.

Kayseri Şeker’de 66. Pancar Alım Kampanyasının başlaması ile birlikte, çiftçilerde de hasat heyecanı başladı. Kayseri Şeker tarafından Bünyan Tuzhisar’da gerçekleştirilen hasat etkinliğine katılan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Başkan Akay ile birlikte üreticilerin bu heyecanında yanlarında oldu.

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, kampanyanın başladığı günden bugüne, üretilecek toplam şekerin yüzde 20’sinin üretildiğini belirterek, 3 fabrikanın bir günde 36 bin 500 ton pancar işlediğini ve bugüne kadar ise 890 bin ton pancar işlendiğini söyledi.

Akay, Türkiye’de henüz şeker ve pancar fiyatları ile ilgili resmi bir açıklama olmadığını da ifade ederek, şöyle devam etti.

“Biz tarımsal faaliyetlerimizi sürdürürken, Türkiye’de diğer yıllardan farklı olarak, şeker ve pancar fiyatları konusunda henüz bir açıklama olmadı. Çiftçimiz ümidini kaybetmeden, gelecek açıklamayı bekliyor. Bu hafta sonu itibarıyla Sayın Cumhurbaşkanımız Kayseri’ye teşrif edecekler, ümit ediyorum inşallah bu konuda bir müjde ortaya çıkar ve hem bölgemizdeki, hem de Türkiye’deki pancar çiftçileri memnun olurlar. Çiftçilerimiz pancar fiyatları hakkında böyle bir müjdeyi beklerken, bizler de fiyatların Türkiye’deki şeker fiyatıyla bağlantılı olarak değerlendirilmesini arzu ediyoruz. Şu anda Şeker Sektörü tarihinde ilk defa ithal şeker fiyatı, yerli şeker fiyatının üzerine çıktı. Bundan 8-10 sene öncesindeki yerli şeker ile ithal şekerin fiyatını karşılaştırdığımız zaman, arada yaklaşık iki katı fiyat farkı vardı, yani bizim şekerimiz daha pahalıydı. Şimdi ise ithal şekerin, yani C şekerinin fiyatı nerdeyse A şekerini geçmiş durumda. Dünyada şeker, ortalama 395 dolardan şeker satılıyor, bunun Türkiye’ye nakliyesini de düşündüğümüz zaman rakam; 450 dolara geliyor, ama bizim A şekerimiz 440 dolardan satılıyor. Ortaya böyle bir durum çıktı ve inşallah bu durumun düzelmesini bekliyoruz, çünkü bizim maliyetlerimiz fazla ve verimliliğimiz Avrupa ile kıyaslanabilir seviyede değil. Özellikle sulama maliyetlerimiz de bir hayli fazla ve bunun içinde böyle bir değerlendirme inşallah yapılır”

BAŞKAN AKAY’DAN C PANCARINA REKOR FİYAT AÇIKLAMASI

Etkinliğe katılan çiftçilerin pancar fiyatları ile ilgili kendilerinden bir açıklama beklediklerini de belirten Başkan Akay, C pancarı konusunda çiftçilere adeta müjde verdi.

C pancarı için 250 lira taban fiyat açıklayan Akay, bu rakamın küspe, nakliye ve prim ile birlikte 325 lirayı aşacağını söyledi. Başkan Akay açıklamasına şöyle devam etti.

“Etkinliğimize gelirken burada bulunan çiftçilerimiz ve diğer çiftçilerimizi temsilen gelen üreticilerimiz, bizden bu konuda bir açıklama bekliyorlar, ama A pancarı ile ilgili bir değerlendirmeyi inşallah Sayın Cumhurbaşkanımız yapar diye ümit ediyoruz. C pancarı ile ilgili olarak geçen sene biz tonda 190 lira, artı olarak küspe, nakliye ve prim şeklinde bir uygulama yapmıştık ve ortalaması 260 lira seviyesine gelmişti.  Bu sene ise C pancarına fiyat olarak tonda 250 lira fiyat belirledik. Tabi küspesi nakliyesi ve primiyle beraber 300 lirayı aşacak bir rakam ortaya çıkıyor, çok şükür küspe fiyatları iyi durumda, çiftçinin tonda 40 lira gibi bir geliri oluyor, ortalama olarak 35 lira gibi bir nakliye ile değerlendirildiğinde ve prim de üzerine eklendiğinde, 250 liralık pancar fiyatı aşağı yukarı 325 lira gibi bir rakama ulaşıyor. Bunun çiftçimiz açısından önemli bir adım olduğunu düşünüyorum ve biz Kayseri Şeker olarak bu manada gücümüzün en son noktasına kadar bu uygulamayı gerçekleştirmiş olacağız. Öncelikle bunun hayırlı olmasını temenni ediyorum ve inşallah darısı A pancarına ve şeker fiyatının açıklanmasına diyorum”

BÜYÜKKILIÇ, “KAYSERİ ŞEKER KAYSERİ İÇİN EN ÖNEMLİ DEĞERDİR”

Başkan Akay’ın ardından söz alan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ise Kayseri Şeker’in çocukluğundan bu yana kulaklara yansıyan bir marka olduğunu belirterek, eskiden şekerin karaborsa da alınıp satıldığını ve karaborsa harici şeker almak isteyenlerin ise 3 ay önceden parasını fabrikaya yatırdığını, şekerin de 3 ay sonra ellerine ulaştığını söyledi. Büyükkılıç, Kayseri Şeker’in şehrin bir gururu ve en önemli değeri olduğunun da altını çizdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM