• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
CAMİLER, EN ÖNEMLİ YAPI BİRİMİDİR

CAMİLER, EN ÖNEMLİ YAPI BİRİMİDİR

Yozgat İl Müftüsü Ali Gülden, “Camiler, bir memleketin en önemli yapı birimidir. Tarihte ibadet maksadıyla inşa edilen ilk yer, Allah’ın evi Kabe’dir” dedi.

1-7 Ekim tarihlerinde kutlanan “Camiler ve Din Görevlileri”  haftası dolayısıyla Sorgun’da din görevlileri ile bir araya gelen Yozgat İl Müftüsü Ali Gülden, bu sene Cami ve Din Görevlileri Haftasının teması, “Camiler, Din Görevlileri ve Vefa”  olduğunu söyledi.

Gülden, açıklamasında şunları kaydetti.

“Cami anlam olarak, toplayan bir araya getiren demektir. Camiler, bir memleketin en önemli yapı birimidir. Tarihte ibadet maksadıyla inşa edilen ilk yer, Allah’ın evi Kabe’dir.  Allah’ın kutsal evlerini temsil eden camiler ise bulundukları yerlerde Kabe’nin birer sembolü olarak var olurlar. Bu görevlerinin yanı sıra hayatın merkezi, sosyal yaşamın bir parçası konumundadırlar. Zengin ile fakir, amir ile memur ve toplumun tüm kesimini aynı çatı altında buluşturan bir yuvadır. Şehrin ruhu ve kalbin merkezidir.

Ecdadımızın da camileri yaparken hemen yanı başına kervansaraylar, aşevleri, hamamlar yapması camilerin her zaman hayatın merkezinde olduğunun bir göstergesidir. Bugün toplumların büyümesi ile çoğalan camileri daha bir işlevsel hale getirmek, cami inşa etmek kadar önemlidir. Halkımız, ailede bir çocuk dünyaya geldiğinde, kulağına ilk ezanı okuyup isim vermesi için mahallemizdeki din görevlisine başvururlar, sünnetinde, hastalığında, nikâhında, düğününde kısaca doğumdan ölümüne kadar hayatının hep ön planında olan din görevlilerinin ve kuran kursu öğreticilerimizin haftasını tebrik ederken haftamızın hayırlı olmasını ve hayırlar getirmesini temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM