• DOLAR
  %0,73
 • EURO
  %-0,26
 • ALTIN
  %-0,69
 • BIST
  %3,13
ÇEDAŞ; ÜRETİCİNİN YANINDA

ÇEDAŞ; ÜRETİCİNİN YANINDA

Sivas, Tokat ve Yozgat’ta hizmet veren CK Enerji Çamlıbel Elektrik, ‘Tarımın Enerjisi’ ile üreticilerin yanında.

Sivas, Tokat ve Yozgat’ta geçtiğimiz yıl toplam elektrik tüketimi 2,6 milyar kWh iken, bölgedeki tarımsal sulama abonelerinin tüketimi 160 milyon kWh’yi buldu. Tarımda doğrudan enerji kullanımı, toprak işlemeden başlayarak, ürün hasadı ve işlemesine kadar olan süreçte traktör yakıtı, motorin ve yağ ile sulamada ve seralarda kullanılan elektrik enerjisini içerdiğinden her kalemde verimli kullanım hem üretici hem ülke ekonomisi için önemli bir kazan oluşturuyor.

İlk etapta Tokat’ın Kemalpaşa ve Akyamaç Köyü’ndeki üreticilere yönelik olarak ‘Tarımın Enerjisi Projesi’ni başlatan CK Enerji Çamlıbel Elektrik, yılsonuna kadar 10 köyde 250 üreticiye ulaşmayı planlıyor.

Projeyi Tokat’ın yanı sıra Sivas ve Yozgat’ın köylerine de taşıyacak olan CK Enerji Çamlıbel Elektrik, tarımsal sulamada enerji verimliliği yöntemlerini paylaşarak hem tarımsal sulama abonelerine hem de ülke ekonomisine destek olmayı hedefliyor.

Enerji kaynaklarının verimli kullanımı ve bilinçli tüketimine destek olmak hedefiyle sektörün öncü şirketi CK Enerji tarafından 2018 yılında başlatılan Enerji Okuryazarlığı Projesi, tarıma da enerji oldu.

Projenin Sivas, Tokat ve Yozgat ayağını üstlenen CK Enerji Çamlıbel Elektrik, görevli tedarik şirketi olarak hizmet verdiği bölgede tarımsal sulama abonelerine yönelik olarak “Tarımın Enerjisi” eğitim programını devreye aldı.

“EN AZ YÜZDE 15 TASARRUF YAPABİLMELERİNE KATKI SUNMAK İSTİYORUZ”

Üreticiler ile bir araya gelen CK Enerji Çamlıbel Elektrik Genel Müdürü Muharrem Bülbül, “Yapılan araştırmalara göre damla sulama yöntemi ile tarım üreticileri elektrikte yüzde 20, suda ise yüzde 25 tasarruf edebiliyor. Bizim de amacımız, bölgemizde eğitim verdiğimiz üreticilerin en az yüzde 15 elektrik tasarrufu yapabilmelerine katkı sunmak. İlk etapta Tokat’ta kiraz üreticilerinin yoğun olduğu iki köyümüzde eğitimlere başladık. Tokat sebze ve meyve üretiminin oldukça yoğun olduğu bir ilimiz. Kirazın yanı sıra başta üzüm, üzüm yaprağı, domates olmak üzere pek çok sebze ve meyvenin yetiştiği bir il. Bu nedenle eğitimlerimiz sebze ve meyve üretimi sırasında elektrik kullanarak tarımsal sulama yapan tüm üreticilerimizi kapsıyor” dedi.

TOPLAM TÜKETİMİN 160 MİLYON KWH’Sİ TARIMSAL SULAMA ABONELERİNDEN

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun 2021 yılı verilerine göre Türkiye genelinde 47 milyon 311 bin elektrik abonesinin yaklaşık 711 binini tarımsal sulama aboneleri oluşturuyor.

Toplam abonelerin yüzde 1,5’i olan bu kesimin toplam elektrik tüketiminden aldığı pay ise yüzde 5’leri aşıyor.

2021 yılında Sivas, Tokat ve Yozgat’ta toplam elektrik tüketimi 2,6 milyar kWh iken, bölgedeki tarımsal sulama abonelerinin tüketimi 160 milyon kWh’yi buldu. Tarımda doğrudan enerji kullanımı, toprak işlemeden başlayarak, ürün hasadı ve işlemesine kadar olan süreçte traktör yakıtı, motorin ve yağ ile sulamada ve seralarda kullanılan elektrik enerjisini içerdiğinden her kalemde verimli kullanım hem üretici hem ülke ekonomisi için önemli bir kazan oluşturuyor. CK Enerji Çamlıbel Elektrik’in bünyesinde bulunan enerji uzmanları da Sivas, Tokat ve Yozgat’ta tarımdaki enerji tüketiminde önemli yer tutan tarımsal sulamada elektriği verimli kullanmaları için yapılması gerekenler ve doğru bilinen yanlışları içeren bir eğitim programını hayata geçirerek üreticiye destek veriyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM