• DOLAR
  8,6613
  %-0,04
 • EURO
  10,1844
  %0,23
 • ALTIN
  491,03
  %-0,09
 • BIST
  1.392
  %-1,94
ÇİFTÇİ EĞİTİM SEMİNERİ İLGİ GÖRÜYOR

ÇİFTÇİ EĞİTİM SEMİNERİ İLGİ GÖRÜYOR

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, çiftçi eğitim toplantılarının, Kayseri ve Boğazlıyan Şeker Fabrikaları ile sözleşmeli pancar ekimi yapan çiftçilerle 8 yıldan beri yapıldığını ve eğitimlerin çiftçilere önemli katkısının olduğunu belirterek, “Çiftçilik meşakkatli bir iş. Kayseri Şeker, çiftçisiyle bilgileri paylaşarak ortak bir çalışma ortaya koyduğu daha başarılı bir noktaya doğru her geçen sene ilerliyor. Artık tarımda  yeni usul ve tekniklerin kullanılarak makineleşmeye geçilmesi gerekmektedir. Verimliliğimizi artıracak usulleri denememiz gerekmektedir” dedi.

Kayseri Şeker tarafından 2019-2020 Şeker Pancarı kampanya dönemi çiftçi eğitim seminerlerine Niksar ve Tokat  Bölgesinin pancar çiftçileri  yoğun ilgi gösterdiler.

Niksar çiftçi eğitim seminerlerine, Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, Yolkonak Belediye Başkanı Musa Atasoy, Gökçeli Belediye Başkanı Ayhan Öztürk, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Yönetim ve Denetim  Kurulu üyeleri, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu üyeleri,  Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdür yardımcıları, Turhal Şeker Fabrika Müdürü Hulusi Yüksel,  Ak Parti İlçe Başkanı Kemal Yılmaz, Ticaret ve Sanayi odası, Ziraat Odası, Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanları ve bazı STK temsilcileri ile Niksar Bölgesinde şeker pancarı ekimi yapan yaklaşık 600 çiftçi katıldı.

Niksar Belediye Düğün salonunda yapılan Çiftçi eğitim seminerinde konuşan Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, Kayseri Şeker tarafından  düzenlenen çiftçi eğitim seminerinin Niksar’da  bir ilk olduğunu belirterek bu uygulamanın Niksar tarımı için bir Milat olacağını söyledi.

Niksar’ın  kalkınmasının geçmişte olduğu gibi gelecekte de  tarım yoluyla olacağını belirten Özcan sözlerini şöyle sürdürdü;

“Tokatlı, Turhallı ve Niksarlı tüm çiftçilerimizin arzusu Turhal Şeker Fabrikasının Kayseri Şeker tarafından alınmasından sonra üretime devam ederek hem fabrikanın hem de çiftçimiz kazanmasıydı. Çünkü; Çiftçimiz kazandıkça şehrimiz kazanacak. Tokat kazanacak. Niksar kazanacak velhasıl ülkemiz kazanacak ve  Ülkemizi çiftçilerimiz kalkındıracaktır” dedi.

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay da konuşmasında; “Danişmentlilerin Başkenti olarak tarihte yerini alan Niksar’ın tarımdaki önemine dikkat çekerek Çiftçi eğitim toplantılarının, Kayseri ve Boğazlıyan Şeker Fabrikaları ile sözleşmeli pancar ekimi yapan çiftçilerle 8 yıldan beri yapıldığını ve eğitimlerin çiftçilere önemli katkısının olduğunu belirtti.

Başkan Akay sözlerini şöyle sürdürdü;

Kayseri Şeker, çiftçisiyle bilgileri paylaşarak ortak bir çalışma ortaya koyduğu daha başarılı bir noktaya doğru her geçen sene ilerliyor. Artık tarımda  yeni usul ve tekniklerin kullanılarak makineleşmeye geçilmesi gerekmektedir. Verimliliğimizi artıracak usulleri denememiz gerekmektedir. Çiftçilik Çok meşakkatli  bir işitir. Bu kadar meşakkatli olarak yapılan bir işten en yüksek faydayı sağlayabilmek, tecrübe ve araştırmalarla oluşan bilgilerin doğru şekilde kullanılmasıyla ancak mümkün olabilir. Biz de bu toplantılarda bilgilerimizi çiftçilerimizle paylaşıyoruz” dedi.

Niksar çiftçi eğitim Seminerinde Ziraat Mühendisi Niyazi Kaya tarafından  Pancar tarımında  Toprakların korunmasında münavebenin  önemi, Rakımın polara etkisi, Toprak hazırlığı, şeker pancarı ekim teknikleri, gübreleme, bitki hastalıkları, sulama teknikleri gibi konularda çiftçiler bilgilendirildi.

Tokat Bölgesinde Çamağzı köyünde yapılan toplantıda Tokat Bölge Müdürü Yılmaz Dağlı   tarafından yapılan sunumda şeker pancarı tarımının geliştirilmesi ve yeni  teknikler  hakkında çiftçiler bilgilendirildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM