• DOLAR
  %0,16
 • EURO
  %0,05
 • ALTIN
  %0,26
 • BIST
  %5,16
ÇİFTÇİNİN İMDADINA BAŞER YETİŞTİ

ÇİFTÇİNİN İMDADINA BAŞER YETİŞTİ

Uzunlu Barajı’nda devam eden Kapalı Sistem Çalışması sebebiyle barajdan su bırakılmaması sonucu mağdur olan üreticilerin beklentilerini AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, karşılıksız bırakmadı. DSİ  Bölge Müdürü ile yaptığı görüşme sonrası Uzunlu Barajı’dan bir hafta süre ile su verilmesini temin eden ve su verilmesi mutluluğunu barajda yaşayan Milletvekili Başer; “Sıcaktan ürünleri kurumaya yüz tutan çiftçimizin, üreticimizin taleplerine kayıtsız kalamazdık. Bölgedeki Kapalı Sistem Çalışmasını durdurarak ihtiyaç duyulan suyu kanallara verdik. Yeter ki çiftçimiz üretsin, yeter ki üreticilerimiz kazansın” dedi.

AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Kapalı Sulama Sistemi çalışması yapılan bölgelerde iş bitene kadar barajdan hiçbir şekilde su verilmezken Başer, çalışmaları başka bölgelere kaydırarak çiftçinin beklediği su kanalına bir hafta süre ile suyun bırakılmasını sağladı.

3 MİLYON METREKÜP SU BIRAKILACAK

Milletvekili Başer, beraberinde; Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar, AK Parti İl Başkanı Yusuf Başer, İlçe Başkanı Osman Düğenci, DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Aslı Erdoğan, İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri ve çok sayıda vatandaş ile Uzunlu Barajı’ndan bir su bırakılmasını izleyen Milletvekili Yusuf Başer, “Bölgedeki Kapalı Sistem Çalışmasını durdurarak ihtiyaç duyulan suyu kanallara verdik. Yeter ki çiftçimiz üretsin, yeter ki üreticilerimiz kazansın” dedi.

Başer, açıklamasında; “Uzunlu Barajımız, Uzunlu, Boğazlıyan, Çandır çiftçilerimizin uzun yıllardır hayali. Bizler de AK Parti iktidarları olarak Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Eski Türkiye’de su akar Türk bakar” sözü vardı. Bu sözü tarihin çöp sepetine atmak için tüm Türkiye’de olduğu gibi Yozgat’ta da o manada bir damla su varsa onu barajlar marifetiyle topluyor, çiftçimizin emrine ve hizmetine sunuyoruz” diye konuştu.

Uzunlu Barajında su kaçakları olduğunu aktaran Başer, “2013 yılında bu kaçakları rehabilite ettik ve ardından da geçen yıl içerisinde burayı 175 milyon Dolar’la Dünya Bankası’ndan kredi kullanmak suretiyle hem Uzunlu’yu, Boğazlıyan’ı 5 etap olmak üzere ihale etmiş durumdayız.

Temel hedefimiz 2023 yılında Çandır ilçemizin altında bulunan Uzunlu Beldemiz ve Boğazlıyan Kemaliye Mahallesi dahil olmak üzere bu alandaki toplamda 8 bin hektar olan bu arazinin 4 bin 700 hektarını inşallah 2023 yılının sulama mevsiminde bölge çiftçimizin emrine ve hizmetine sunacağız.

Bugün burada çiftçilerimizin bir hafta içerisinde mahsullerini sulaması için DSİ Bölge Müdürümüz ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde üreticilerimizin mağduriyetlerini gidermek adına baraj suyunu açtık.

Amacımız, Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın her zaman çiftçinin, üreticinin yanında ve yakınında olduğunu göstermek, üreten Türkiye’yi, üreten Boğazlıyan’ı hep beraber dünyaya tanıtmaktır” ifadelerine yer verdi.

Başer, “Normal şartlar altında hiçbir yerde kapalı sistem çalışması yaparken bu su açılmaz. Biz; çiftçilerimizin, üreticilerimizin mağdur olmaması için birinci ve ikinci etap çalışmalarını 3 ve 4’üncü etaplara kaydırarak çalışmalar orada devam edecek. Bir hafta sonra ise tekrar kalan bölgeleri bitirmek suretiyle hiçbir gecikme olmadan tamamlayacağız.

Temel amacımız üretimin miktarını artırmak, çiftçimizin daha fazla kazanmasını temin etmektir.

Boğazlıyan çiftçisine hayırlı olsun, ürünleri bereketli olsun. Çiftçi kardeşlerimiz sulu tarımla birlikte dekar başına ürün verimi artacak ve daha çok kazanacak. Biz çiftçimizin daha çok kazanması, daha çok üretmesi için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

BOĞAZLIYAN ÇİFTÇİSİ SUYA KAVUŞTU

Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar ise, toprakların bereketlendiğini ve Uzunlu Barajı’nda sulamanın başladığını, Boğazlıyan’a ve çiftçilere hayırlı olsun dileğinde bulunarak, “Özellikle pancar çiftçimiz açısından oldukça önemli olan suyun bir haftalığına bırakılması çiftçimizi oldukça rahatlatacak. Tüm emeği geçenlere teşekkür ederim” açıklamasında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM