• DOLAR
  9,5832
  %-0,20
 • EURO
  11,1359
  %-0,50
 • ALTIN
  556,67
  %0,60
 • BIST
  1.494
  %0,94
ÇİFTÇİNİN SORUNLARI BAKAN PAKDEMİRLİ’YE İLETİLDİ

ÇİFTÇİNİN SORUNLARI BAKAN PAKDEMİRLİ’YE İLETİLDİ

11 İlin Bölge Başkanı TZOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Yozgat Akdağmadeni Ziraat Odası Başkanı Eyyüp Elmalı, telekonferans yöntemiyle bölge çiftçisinin sorunlarını Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yle iletti.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin koordinasyonuyla düzenlenen toplantıya Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, bakanlık bürokratları, TZOB Yönetim Kurulu Üyeleri ve Ziraat Odası başkanları katıldı.

Toplantıda söz alan TZOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Akdağmadeni Ziraat Odası Başkanı Eyyüp Elmalı, Orta Kuzey Anadolu Bölgesi çiftçi sorumlusu olarak Bölge çiftçisinin sorunlarını Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye iletti.

Elmalı, “Orta Kuzey Anadolu Bölgesi çiftçilerimizin de en önemli sorunlarının başında girdi maliyetleri geliyor. Gübre, elektrik, yem, zirai ilaç gibi girdilerdeki fiyat artışları üreticilerimizi zor durumda bıraktı. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 21 ile verilen yüzde 75 hibeli tohumluk desteği programı bütün çiftçileri kapsamalıdır. Bölgeye uygun tür ve çeşitlerin tohumları verilmelidir.

Soğan fiyatlarındaki gidişat bölgemizdeki kışlık soğan üreticilerimizi de endişeye sevk etmektedir. Bu üreticilerimiz mağdur olmamak için destek bekliyor, ihracatın koşulsuz açılmasını istiyoruz. Çiftçilerimizin tarım BAĞ-KUR primi açıklanan asgari ücret ve aylık prim gün sayısının 26’dan 27’ye çıkması nedeniyle yüzde 19,46 oranında artarak 764 lira 96 kuruştan 913 lira 80 kuruşa çıktı. Borcu bulunmayan çiftçimize verilen 5 puanlık Hazine desteğini göz önünde bulundursak bile çiftçimizin ödeyeceği tarım BAĞ-KUR primi aylık 654 lira 10 kuruştan 781 lira 37 kuruşa yükselmiştir. Bu konularda destek bekliyoruz.

Afet yaşayan çiftçilerimizin kredi borçları bir yıl faizsiz olarak ertelenmeli, bankalara kredi talebinde bulunan çiftçiler geri çevrilmeden düşük faizli kredi kullandırmalı, SGK prim ödemeleri, tarımsal sulama ve elektrik borçları bir yıl ertelenmelidir” ifadelerinde bulundu.

Elmalı, Orta Kuzey Anadolu Bölgesi çiftçi sorumlusu olarak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye Bölge çiftçisinin sorunları  için önemli olan bu toplantıya başkanlık ettiği ve ilgisinden dolayı teşekkür etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM