• DOLAR
  %0,12
 • EURO
  %0,18
 • ALTIN
  %-0,12
 • BIST
  %1,18
ÇİFTÇİNİN ÜRETİM KAPASİTESİ ARTIYOR

ÇİFTÇİNİN ÜRETİM KAPASİTESİ ARTIYOR

Aralarında Yozgat’ın da bulunduğu KOP Bölgesinde, 95 bin 500 kilometrekarelik bir coğrafyada kamu kaynaklarının 4 milyon 500 bin insana eşit ve sürdürülebilir dağılımı için başlatılan çalışmalar meyvelerini veriyor.

KOP İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin, projelerin kuraklıkla mücadeleye hizmet ettiğini vurgulayarak, “Yaşanan küresel iklim değişikliklerinin her geçen gün daha fazla hissediliyor. Tarımsal üretimde de iş birliklerini önceleyen proje destekleri ile tarımdaki verimi, katma değeri artırmayı amaçlıyoruz” dedi.

KOP İdaresi tarafından verilen hibe finansman destekleri ile ortak makine kullanımı sayesinde önemli oranda kaynak tasarrufu sağlayan üreticiler, modern tarım teknikleri ile katma değeri yüksek, sürdürülebilir üretim imkanına kavuşuyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının, kısa adı KOP TEYAP olan KOP Tarımsal Eğitim ve Yayın Programı kapsamında desteklediği ‘KOP Destekliyor Bozkır Tarımı Makineleşiyor’ ve ‘Çiftlik Gübresi Toprakla Buluşuyor, Organik Madde Artıyor’ projelerinin tanıtımı gerçekleştirildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan KOP İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin, ‘İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın’ anlayışıyla Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat’tan oluşan KOP Bölgesinde, 95 bin 500 kilometrekarelik bir coğrafyada kamu kaynaklarının 4 milyon 500 bin insana eşit ve sürdürülebilir dağılımı için çaba harcadıklarını söyledi.

“Projelerimiz Kuraklıkla Mücadeleye Hizmet Ediyor”

Yaşanan küresel iklim değişikliklerinin her geçen gün daha fazla hissedildiğini, yakın bir gelecekte ise çok daha yakından hissedileceğine değinen KOP Başkanı Mahmut Sami Şahin, şunları aktardı.

“KOP İdaresi olarak, yaşanan kuraklıkların etkilerini azaltabilmek adına tedbir amaçlı bölgemizdeki açık sulama sistemlerini kapalı sistemlere dönüştürerek zaten kıt olan su kaynaklarının daha verimli kullanılabilmesi için gayret sarf ediyoruz.

Tarımsal üretimde de iş birliklerini önceleyen proje destekleri ile tarımdaki verimi, katma değeri artırmayı amaçlıyoruz. Buradan hareketle ‘KOP Destekliyor Bozkır Tarımı Makineleşiyor’, ‘Çiftlik Gübresi Toprakla Buluşuyor, Organik Madde Artıyor’ projeleri küresel iklim değişikliği ile mücadeleyi kapsayan destek projeleri konumundadır. Nem miktarının toprakta daha fazla tutulabilmesi, katı gübrenin kullanımının yaygınlaşması ile kimyasal gübre kullanımının azaltılması ve topraktaki organik maddenin artırılması gibi daha onlarca faydayı içinde barındıran önemli bir proje desteği sağlamış durumdayız.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM