• DOLAR
  %0,00
 • EURO
  %0,42
 • ALTIN
  %0,05
 • BIST
  %-5,29
ÇİFTÇİYE ALTERNATİF GELİR KAYNAĞI

ÇİFTÇİYE ALTERNATİF GELİR KAYNAĞI

Tarım ve Orman Bakanlığının sağladığı desteklerken yararlanan çiftçiler, ipek böceği kozası yetiştirmeye başladı.

Yozgat’ın toprak ve iklim bakımından ipek böceği kozası yetiştiriciliğine uygun olduğu ortaya çıktı.

Yozgat’ta Uygulanan İpekböcekçiliği Yetiştiriciliğinde hasat yapıldı. İpek böceği kozası yetiştiriciliği projesi Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından destekleniyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, “2021 Yılında Bakanlığımız, Hayvancılık Genel Müdürlüğümüz tarafından İpekböcekçiliğini Geliştirme projesi kapsamında ilimiz Çekerek ilçesi Karahacılı Köyünden 4 çiftçimiz ile Toplam 480.000 TL’lik proje  uygulanmış olup her yetiştirici çiftçimiz için 110 m2’lik kapalı ipekböceği besleme evi 300 adet dut fidanı dikimi yapılmıştır. Toplamda 440 m2 kapalı alan ve 1200 dut fidanı dikimi yapılmıştır” dedi.

Çiftçilerin Eğitim faaliyetleri il  ve ilçe Müdürlüğü Proje Ekibi ile birlikte, Bakanlığın  ve  Kozabirlik tarafından ortaklaşa olarak Bursa’da ikincisi de Eskişehir de yapıldığını kaydeden Özkaya, “Eğitim sonunda her çiftçiye 2 kutu (40.000 adet İpekböceği) verilerek deneme ve uygulama yapma imkanı verildi. Bugünde Verilen bu ipekböceği kozalarının toplanmasına başlanıldı. Kozabirliğe 205 kg yaş koza teslim edildi. Dört yetiştiricimize Toplam; 205 kg yaş koza x 180 TL/kg.  36 Bin 900 TL hesaplarına yatırılacak ve İpek böceğinden ilk gelirini elde etmiş olacaktır” diye konuştu.

İpek böceği yumurtaları ve elde edilen kozaların Kozabirlik tarafından alındığını da sözlerine ekleyen Özkaya, şunları aktardı.

“28- 30 sürede koza elde edilmektedir. Dut fidanı yetişen her yerde ipek böceği yetiştiriciliği yapılabilir. Gerek Küçük aile işletmelerinde gerekse büyük çaplı olarak yapılması mümkündür.

2022 yılı içerisinde 4 yetiştiricimiz için  % 75 hibeli alet ekipman projesi hazırlanarak Bakanlığımıza sunulmuştur. Toplam Proje miktarı 137 Bin 500 TL.

Normal yetiştiricilik süresi dut Fidanlarının tam gelişimine geçtiği 3. yıl sonunda başlanacak olup. Her yetiştiriciye 6 kutu ipekböceği verilecek toplam 4 üretici için 24 kutu ( 480.000 adet İpekböceği)  elde edilecek Yaş koza miktarı 24×40 kg . 960 kg. yaş koza x180 Tl/kg. 172 Bin 800 TL (2022 yılı Birim fiyatlarına göre ) bir ay gibi kısa bir sürede  elde edilecektir.”

Özkaya, Yozgat için örnek bir uygulama olup pazarlama problemi olmayan bu üretim dalının diğer ilçe ve köylerde de ipekböceği yetiştiriciliği için talep ve müracaatlarla yetiştirici sayısını artırıp Çiftçilere alternatif gelir sağlamaya devam edeceklerini söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM