• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ÇİFTÇİYE GÜBRE UYARISI

ÇİFTÇİYE GÜBRE UYARISI

Yozgat ili ve ilçelerinde sahte gübrelerin tespit edildiği, sahte gübrelerin içermesi gereken bitki besin maddeleri değerlerinin sıfıra yakın olduğu ifade edilerek çiftçiler uyarıldı. Yapılan denetimlerde son zamanlarda özellikle köylerde gezici araç üzerinde satış yapan veya piyasada tanınmış gübre üreticisi firmaların torbalarını taklit ve tağşiş suretiyle sahte gübre satışlarının arttığının gözlemlendiğinin tespit edildiği, bu sahte gübrelerin içermesi gereken bitki besin maddeleri değerlerinin sıfıra yakın olduğu da yapılan analizlerde tespit edildi.

Sarıkaya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Yozgat ili ve ilçelerinde sahte gübreler tespit edilerek, sahte gübrelerin içermesi gereken bitki besin maddeleri değerlerinin sıfıra yakın olduğu tespit edildiğini açıkladı.

Yazlık ekim sezonunun ve üst gübrelemenin devam ettiği bu aylarda tarımsal faaliyetlerin yoğunlaşması ve dolayısıyla gübre piyasasının hareketlenmesiyle, son zamanlarda köylerde gezici süratte araç üzerinde satış yapan veya piyasada tanınmış gübre üreticisi firmaların torbalarını taklit ve tağşiş suretiyle sahte gübre satışlarının arttığının gözlemlendiği belirtilen açıklamada, bunun sonucunda bu ürünleri alarak kullanan çiftçiler ile gübre firmalarının mağdur olduğu ifade edildi.

İl Müdürlüğünce yapılan denetimlerde Yozgat İli ve ilçelerinde sahte gübreler tespit edilerek, bu sahte gübrelerin içermesi gereken bitki besin maddeleri değerlerinin sıfıra yakın olduğu yapılan analizlerde tespit edildi.

Tarımın en önemli girdilerinden birisinin gübre olduğu vurgulanan açıklamada, şöyle denildi.    “Gübre bitkisel verimliliğin artmasını sağlamakla beraber ürünün kalitesini de etkilemektedir. Sahte gübreyle hem paranız boşa gider hem de tarlanız ve ürününüz zarar görür. Sahte gübrenin içindeki tuz oranının yüksekliğinden dolayı topraktaki olumsuz etkisi uzun yıllar sürmektedir. Gübreyi tanıdığınız, güvendiğiniz bayiden alın. Gezginci olarak kamyon üzerinde gübre satanlardan gübre almayın. Piyasada ki muadillerine oranla dikkati çekerek ölçüde ucuz gübrelere itibar etmeyin. Etiket bilgileri Türkçe olmayan ve ambalajı açılmış veya bozulmuş olan gübreleri almayın.

Gübre ambalajında üretici ve ithalatçının açık adresi, ayrıcı bitki besin elementlerinin % oranlarının açık bir şekilde ifade edilmesi gerekmektedir. Bu bilgilerin net olarak ifade edilmediği gübreleri almayın. Aldığınız gübrenin mutlaka faturasını alın. Gübre alacağınız bayinin İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne kayıtlı olduğunu belgeleyen Gübre Dağıtıcılık Belgesini görmeden satın almayınız. Piyasada satılan gübrelerle ilgili herhangi bir olumsuzluk gördüğünüzde mutlaka İlçe Tarım ve Orman müdürlüğüne bilgi veriniz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM