• DOLAR
  13,5650
  %-0,18
 • EURO
  15,2603
  %-0,18
 • ALTIN
  792,53
  %-0,21
 • BIST
  1.951,17
  %0,31
Çileğe Kadın Eli Değdi

Çileğe Kadın Eli Değdi

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden Bozkır’da çileğe kadın eli değdi.

Kadın çiftçilerin arka planda kalan emeklerini gün yüzüne çıkarmak ve köylü kadınların üretime katkılarını artırmanın yanında tarımsal faaliyette tarla bitkileri ağırlıklı bir ürün yelpazesiyle sınırlı kalan Yozgat il genelinde alternatif bir ürün tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nce KOP TEYAP 2017 kapsamında kadın çiftçilerle uygulanmak üzere “Çilek Üreten Eller” projesi kapsamında çilek üretimi gerçekleştirildi.

Yozgat il genelinde alternatif bir ürün tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nce KOP TEYAP 2017 kapsamında kadın çiftçilerle uygulanmak üzere “Çilek Üreten Eller” projesi KOP tarafından kabul edilerek 2018 üretim sezonunda uygulamaya konuldu.

Proje ile kadın çiftçilere çilek yetiştiriciliği ile ilgili eğitim verilmesi ve uygulama konusunda istekli ve gönüllü 10 kadın çiftçiyle 1’er dekarlık arazide modern çilek bahçesi kurularak üretimin yapılması planlandı.

Bu kapsamda, İl merkez köylerinden en çok sebze yetiştiriciliği yapılan Kuşçu ve Başıbüyüklü köylerinde uygulanan proje kapsamında öncelikle kadın çiftçilere çilek yetiştiriciliği konusunda eğitim verildi. Eğitime katılan kadın çiftçiler daha sonra Kayseri ili Develi ilçesinde modern çilek bahçeleri gezdirilerek bilginin yanında görsel olarak konuyu öğrenmeleri sağlandı.

Kuşçu ve Başıbüyüklü köylerinde uygulama konusunda istekli ve gönüllü 10 kadın çiftçiyle 1’er dekarlık arazide modern çilek bahçesi kurularak üretimin yapılması konusunda çalışmalara başlandı.      Bu kapsamda seçilen 10 kadın çiftçiye 1’er dekarlık arazilerine masuraların yapılması, damla sulama sistemi ve malçlama proje kapsamında yapılarak dikime hazır hale getirildi. Haziran ayında ise fideler getirtilerek dikimleri gerçekleştirildi. Fide dikiminden iki ay sonra, çiftçiler ilk çileklerini dalından koparmanın mutluluğunu yaşadılar.

Hububat hasatlarının sona erdiği bu sezonda hala ürün alıp, aldığı ürünlerini pazarda satışa sunabilen Başıbüyüklü köyünden bir çiftçi; “Daha önce hep bir alternatif ürün arayışındaydım İl Müdürlüğümüzün böyle bir fırsatı sunması bizi çok memnun etti. Bundan sonra çilek yetiştiriciliğine devam edeceğim” dedi.

Diğer bir çiftçi ise “Bahçe bakımları ve beslemelerini düzenli bir şekilde devam ettirmektedir. İl Müdürlüğümüz bünyesinde görevli proje ekibi tarafından bahçelerin kontrolü düzenli olarak yapılmakta olup gerekli uyarı ve bilgilendirmeler çiftçilerimize iletilmektedir” ifadelerinde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM