• DOLAR
  13,4985
  %-1,26
 • EURO
  15,3619
  %-1,06
 • ALTIN
  775,40
  %-0,39
 • BIST
  1.810
  %0,05
ÇİLEK ÜRETEN ELLER

ÇİLEK ÜRETEN ELLER

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden Bozkır’da çilek hasadı yapıldı.

Kadın çiftçilerin arka planda kalan emeklerini gün yüzüne çıkarmak ve  üretime katkılarını artırmanın yanında tarımsal faaliyette tarla bitkileri ağırlıklı bir ürün yelpazesiyle sınırlı kalan Yozgat il genelinde alternatif bir ürün tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nce KOP TEYAP kapsamında kadın çiftçilerle uygulanmak üzere “Çilek Üreten Eller” projesi başlatıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, “Proje KOP tarafından kabul edilerek 2018 üretim sezonunda uygulamaya konulan proje ile kadın çiftçilerimize çilek yetiştiriciliği ile ilgili eğitim verilmesi ve uygulama konusunda istekli ve gönüllü 10 kadın çiftçimizle 1’er dekarlık arazide modern çilek bahçesi kurularak üretimin yapılması planlanmıştır. Projemizle 10 kadın çiftçimize 1’er dekar alanda çilek bahçesi kurulmuştur.

İlimiz merkez köylerinden Başıbüyüklü ve Kuşçu köylerinde uygulanan projede geçtiğimiz sezon kurulumu yapılan bahçelerden ilk ürünler alınmaması gerektiğinden çiçekleri koparılarak yerine alıştırılan çilek fidelerimiz, bu sezon meyvelerini vermeye başlamıştır” dedi.

Hasada başlayan çiftçilerin satışlarında oldukça iyi olduğunu ve aile bütçelerine ciddi ekonomik katkı sağladıklarını belirttiklerini ifade eden Özdemir, “Yozgat tarımına alternatif ürünler kazandırmak olan projemiz amacına fazlasıyla ulaşmış olup, diğer çiftçilerimize de örnek teşkil etmiştir” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM