• DOLAR
  13,4423
  %0,49
 • EURO
  15,2255
  %0,54
 • ALTIN
  795,76
  %0,66
 • BIST
  2.014,21
  %-1,36
Çocuğu Anne Sütünden Mahrum Etmeyin!

Çocuğu Anne Sütünden Mahrum Etmeyin!

Anne sütünün anne ile bebeğin arasındaki ilk iletişim olduğu bildirildi.

İl genelinde 14 Devlet Hastanesi ve Yozgat Bozok Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin “Bebek Dostu Hastane” ünvanı aldı.

Uzm. Dr. Muhammed Müsenna Arslanyılmaz, emzirmenin, dünyanın her yerinde çocuklar için hayata en iyi şekilde başlamanın en etkili yollarından biri olduğunu, çocukların anne sütüyle beslenme hakkının tanınması, hiçbir çocuğun bu haktan mahrum edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Yozgat Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Uzm. Dr. Muhammed Müsenna Arslanyılmaz, emzirmenin, dünyanın her yerinde çocuklar için hayata en iyi şekilde başlamanın en etkili yollarından biri olduğunu söyledi.

Çocukların anne sütüyle beslenme hakkının tanınması, hiçbir çocuğun bu haktan mahrum edilmemesi gerektiğini belirten Arslanyılmaz yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Anne sütü, yeni doğan ve bebekler için en doğal, en taze ve en uygun besin olmakla beraber bebeklerin büyüme-gelişmesinde, ruhsal gelişiminde, bebeği yeni doğan enfeksiyonlarına karşı korumada ve çocuğun-bireyin yaşam boyu sağlıklı olmasında önemli rol oynamaktadır. Her annenin sütü kendi bebeği için en uygun bileşimdedir. Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı’nın önerisi, doğum sonrası emzirmeye ilk bir saat içinde başlanması, ilk altı ay sadece anne sütü verilmesi ve altı aydan sonra da tamamlayıcı besinlerle birlikte iki yaşına kadar emzirmenin devam etmesidir. Emzirmenin başlıca önemli yararlarını sıralarsak:

Emzirme anneyle bebek arasında yakın bir bağ oluşmasını sağlar, bebeğin sağlıklı bir kişilik kazanmasını kolaylaştırır. Anne sütü, anne ile bebeğin arasındaki ilk iletişimdir.

Emzirmeyle, annenin sahip olduğu bağışıklık maddelerinin anne sütü aracılığıyla bebeğe geçerek bebeği zatürre ve ishal gibi başlıca bebek ölümlerine sebep olan hastalıklardan korur.

Anne sütü, bebeğin yeterli ve dengeli beslenmesine temel destek sağlayarak, ergenlik döneminde ve sonrasında görülebilecek şişmanlık, kansızlık, şeker hastalığı görülme riskini azaltır ve zeka gelişimini olumlu yönde etkiler.

Emzirmeyle, annenin bebeği beslemesi için gıda hazırlama, ısıtma, o gıdayı koruma gibi sorunları yaşamamakta, her an hazır ve yeterli gıda kaynağı sağlanmaktadır.

Sık emzirildiğinde ilk altı ay bebeğin tüm sıvı ve su ihtiyacını karşılanmaktadır.

Emzirmeyle, bebekler anne sütü sayesinde kabızlık, karın ağrısı gibi sindirim sorunlarını daha az yaşarlar.

Tüm bunlar sıralandığında aslında anne sütünün her bebeğin en doğal hakkı olduğunu söyleyebiliriz.  Emzirmenin sadece bebek için değil anne için de önemli yararları vardır. Emzirmeyle annede yumurtalık ve meme kanseri, şeker hastalığı, doğum sonrası depresyon gibi hastalıkların görülme riski azaltmaktadır. Ayrıca emzirmenin erken başlaması ve devam ettirilmesiyle annede doğum sonu kanamalar daha hızlı sonlanır, memelerde şişme ve iltihaplanma daha az görülür, loğusalık dönemi daha rahat geçer.

Dünya Sağlık Örgütü rakamlarıyla çocuk ölümlerinin %45’i yetersiz beslenmeyle ilişkili bulunmuş ve dünyadaki bebeklerin sadece %40’ının ilk altı ay anne sütü ile beslendiği belirtilmiştir. Burada emzirmenin ve anne sütünün hayati önem taşıdığını söyleyebiliriz. Bu bağlamda çocukların ilk iki yılında yeterli bir şekilde anne sütü almasıyla dünyada 820.000 çocuğun hayatının kurtulabileceği ifade edilmiştir.

Türkiye açısından bakıldığında Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması-2013 verilerine göre tüm çocukların %96’sı bebeklik döneminde bir süre emzirilmiştir fakat yaşamlarının ilk iki ayında çocukların yüzde %58’i sadece anne sütü ile beslenmiştir. Ayrıca bebeklerin sadece %50’si doğumdan sonraki ilk bir saat içinde emzirilmeye başlandığı belirtilmektedir. Bu kapsamda yapılan tavsiyeleri tekrar hatırlatırsak; doğum sonrası emzirmeye ilk bir saat içinde başlanması, ilk altı ay sadece anne sütü verilmesi ve altı aydan sonra da tamamlayıcı besinlerle birlikte iki yaşına kadar emzirmenin devam edilmesidir.

Mevcut Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanları, Emzirme Danışmanlığı ve Pratik Eğitimlerini tamamlamıştır. Bu kurumlarda yeni göreve başlayan ve eğitim almamış personellerimize ise göreve başlayışından itibaren ilk 15 günü içerisinde eğitimleri tamamlanmaktadır. Bu konuda eğitimler eğitimcilerimiz Ebru Yılmaz ve Nagehan Açıkgöz tarafından verilmektedir. Ayrıca 14 Devlet Hastanemiz ve Yozgat Bozok Araştırma ve Uygulama Hastanesi “Bebek Dostu Hastane” ünvanı almıştır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM