• DOLAR
  %0,10
 • EURO
  %1,37
 • ALTIN
  %1,06
 • BIST
  %1,49
ÇOCUK YETİŞTİRMEDE AİLE ÖNEMLİ

ÇOCUK YETİŞTİRMEDE AİLE ÖNEMLİ

Sosyolog Merve Er; çocuğa yönelik ihmal ve istismarı önlemenin temel unsurlarının ailede kazandırılacağını belirterek, “Mahremiyet eğitimi çok önemli. Ayrıca; Çocuklara oyun sırasında kişisel bilgilerini paylaşmaması konusunda uyarılarda bulunulmalı ve sosyal medya kullanımı konusunda bilinçlendirilmeli. Tv, bilgisayar ve cep telefonları çocuk bakıcısı olarak kullanılmamalı ebeveynler çocukları ile birlikte etkili ve kaliteli zaman geçirmeli” dedi.

Sosyal Hizmet Yozgat İl Merkezi Müdürlüğü, Aile Eğitim Programı (AEP) doğrultusunda Yozgat il genelinde eğitimlerini sürdürüyor.

Sosyolog Merve Er, tarafından Yozgat Akdağmadeni İlçesi’nde Müftülük bünyesinde açılan Kur’an Kursu’na katılan kursiyerlere yönelik “Çocuk Yetiştirmede Güncel Konular” konulu seminer verildi.

Yozgat İli 2022 Yılı Eğitim Planı kapsamında Bakanlığın Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından ailelerin yaşam kalitelerini artırmak amacıyla geliştirilen Aile Eğitim Programı (AEP) doğrultusunda düzenlenen seminerde katılımcılara “Çocuğun ekran karşısında olması onun için yararlı mıdır, zararlı mıdır? Çocuklar bir günde ne kadar süreyi ekran karşısında geçirebilirler? Cinselliği çocuklara nasıl ve ne kadar anlatmalıyız? Çocuğu istismardan korumak için neler yapmak gerekir? Oyun çocuk için önemli midir?” konuları hakkında bilgiler aktarıldı.

Sosyolog Merve Er, çocuğa yönelik ihmal ve istismarı önlemenin temel unsurlarının ailede kazandırılacağını vurguladığı konuşmasında, Daha bebek veya daha o çocuk düşüncesine mahremiyet eğitiminde yer olmadığına, annenin alt değiştirirken kimsenin olmadığı yerde bebeğin altını değiştirmesi, aile ve çevrenin çocuğu/bebeği severken öperken mahrem yerlerini öpmeden, dokunmadan sevmesi, ensest ve pedofili vakalarının arttığı günümüzde ‘onlar kardeş bir şey olmaz’ şeklinde asla düşünülmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Çocuklara oyun sırasında kişisel bilgilerini paylaşmaması konusunda uyarılarda bulunulmalı ve sosyal medya kullanımı konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini de dile getiren Er, Tv, bilgisayar ve cep telefonları çocuk bakıcısı olarak kullanılmamalı ebeveynler çocukları ile birlikte etkili ve kaliteli zaman geçirmeli ve ayrıca sosyal medyadaki risklere karşı ve ailenin çocuk gelişimindeki sorumluluklarını anlattı.

Seminerde Öğretmen Elif Şahiner, tarafından bağımlılıkla mücadele kapsamında bilgilendirme broşürü dağıtılarak farkındalık oluşturuldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM