• DOLAR
  9,2620
  %0,92
 • EURO
  10,7921
  %1,11
 • ALTIN
  526,44
  %-0,64
 • BIST
  1.410
  %-0,16
Çocuklar koruma altında

Çocuklar koruma altında

Boğazlıyan ve Yerköy ilçeleri başta olmak üzere il genelinde mevsimlik işçilerin çocukları için koruma ve bilgilendirme amaçlı ziyaretler düzenlenecek. Çocuk işçiliğinin çocuk üzerindeki olumsuz etkiler konusunda anne-babanın bilinçlendirilmesi için çalışmalar yürütülecek.

Çocuk Koruma Kanunu İl Koordinasyon kurulu toplantısı yapıldı. 5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanununa göre Verilen Koruyucu ve Destekleyici Tedbir Kararlarının Uygulanması Hakkında Çocuk Koruma Kanunu İl Koordinasyon Kurulu 2018 yılı üçüncü toplantısını gerçekleştirdi.
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı Bakım Rehabilitasyon Merkezi toplantı Salonu’nda Yozgat Belediyesi temsilcisi Songül Çiftçi, İş-Kur temsilcisi Abdulkadir Karaduman , İl Özel İdare Kültür ve Sosyal İşler Müdür Vekili Songül İnce, Denetimli Serbestlik Müdürü Cihat Çapak , İl Milli Eğitim Şube Müdürü Çınar Yıldırım, Sporcu Eğitim Merkezi Müdürü Beytullah Karadavut, İl Sağlık Müdürlüğü temsilcisi Elif Bilge Özcan, İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Şenay Öztürk, Kadın ve Çocuk İşleri Astsubayı Saadet Öz , İŞ-KUR’u temsilen İş ve meslek uzmanı A. Abdulkadir Karaduman, İl Göç İdaresini temsilen Uzman Murat Bekmezci ve Emanet Derneği Başkanı Ahmet Taşdemir’in katılımı ile toplantı düzenlendi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Abdullah Neşeli, tarafından 2018 yılı Mart ve Mayıs aylarında 24 çocuğun kuruluşlara kabul edildiği, 11 çocuğun aileye teslim edildiği, Kurum Bakımında olan veya aile yanında yaşamını devam ettiren 21 çocuğa mahkemelerden koruyucu önleyici tedbir kararlarının alındığı, iki ay süresince de 980 çocuğun ailelerine 1.413 TL sosyal ekonomik destek sağlandığını ifade edilerek çocuklara yönelik yapılan çalışmalar hakkında kurul üyelerine bilgiler verildi.

Toplantı şu ifadelere yer verildi.

“Mahkemelerin çocuklara yönelik vermiş olduğu koruyucu ve destekleyici tedbir kararlarının uygulanması, Yerel Yönetimler tarafından sosyal çalışma görevlileri istihdamın gerekliliği öncelik verilerek çocuk hakkında Mahkemelerce verilen tedbir kararlarının  uygulanmasında çocuk ve aileye ikamet yakınlığı fırsatı sağlanması ve ailelerin desteklenmesi, Kurumlarca uygulanmakta olan koruyucu ve destekleyici tedbirlere ait usul ve esaslara yönelik kararlar alınırken aileyi güçlendirme ve çocuğu koruma amaçlı kamu, özel sektör çalışanları ile halka yönelik ilimiz merkezde “Aile İletişim, mahremiyet eğitimi, evlilik öncesi eğitim, madde bağımlılığı Seminerleri” düzenlenmesi.

Aile içi iletişim sorunları nedeniyle boşanma noktasına gelen ailelerin aile ilişkilerinin yeniden yapılandırılması, aile içerisinde sorun ve çatışma yaşayıp, evlilik birliğinin bozulması noktasına gelen ailelerin Aile Danışmanlığı/Aile Terapisi hizmetlerinden yararlandırılmaları için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Sosyal Hizmet Merkezlerine yönlendirilmesi, Öncelikli Boğazlıyan ve Yerköy İlçeleri olmak üzere il genelinde mevsimlik işçilerin çocukları için koruma ve bilgilendirme amaçlı ziyaretler düzenlemesi.

Yine mevsimlik işçilerin çocukları için çocuk işçiliğinin çocuk üzerindeki olumsuz etkiler konusunda ana babanın bilinçlendirilmesi çalışmalarının yürütülmesine yönelik kararlar alındı.

Toplantı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce Mart ve Nisan aylarında koruma ve bakım altında iken aileye teslim edilen çocukların anne ve babalarından iş ve istihdam sıkıntısı çekenlerin İş-Kur İl Müdürlüğüne bildirilmesi.

İş-Kur Müdürlüğünce iş ve istihdama yönelik çalışmalar yürütülmesi. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce  Ocak ve Şubat Aylarında koruma ve bakım altında iken aileye teslim edilen çocukların ailelerinden ekonomik yoksunluk yaşayanların İl veya İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bildirilmesi.

İl veya İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile aileye ayni veya nakdi yardım sağlanmasına yönelik kararlar ile toplantı sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM